Full version: Ljung
Elihe
Hej på er
kom hem med perenn höstljung o tänkte plantera i krukor över vintern för utplantering på plats i vår o på så sätt slå 2 flugor i en smäll. Men är tveksam om det går. Är det någon som har en aning?
MVH
huh.gif ohmy.gif wink.gif
Fenja
Det står inte i din profil vilken zon du bor i... men risken är väl att plantorna rotfryser och dör om det blir riktigt kallt kanske. Bor du i en låg zon kan det säkert fungera om du inte har alltför små krukor. Tänk på att keramikkrukor spricker lätt när det är fyllda och står utomhus.
Mvh
Fenja
Elihe
Hej Fenja!
Bor i linköping zon 2-3. Har två ganska stora krukor som har klarat sig ute förr om vintrarna men du har säkert rätt. Tror nog också att de fryser ihjäl.
Tack för svaret i alla fall. det blir att gräva ner dem istället.
MVH smile.gif smile.gif rolleyes.gif
Alpiner i Halmstad
När man odlar ljung i kruka bildar rötterna en tät rotfilt mot krukans sidor.
Stoppar man bara ned dessa koniska klumpar i jorden, kommer tjälen att lyfta upp dem under vintern. Rotfilten bildar också en fuktspärr mellan rotsystemet och jorden utanför, vilket gör att rotklumpen ofta torkar.
Vi pillar därför upp rotfilten och försöker att sprida ut rötterna vid planteringen.
M.v.h. Bernt
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon