|
Lannhagen
23-11-2004, 17:29
växter i sovrummet. I Spanien är det t ex ytterst ovanligt med krukväxter/ blommor i sovrummet, möjligtvis någon enstaka. Jag som tänkte driva upp en massa blommor under vintern och våren just i sovrummet. Dör jag av detta ? Tacksam för svar.... Mvh Fredric
Tvärtom, det förbättrar luften i sovrummet, själv har jag proppfullt. Enda nackdelen för växterna är väl om man har för varmt.
Att man dör av växter i sovrummet har jag aldrig hört.nej har du dina växter i sovrummet,de förbättra luften och bidrar till hälsa och välbefinnande.
gammelnalle
23-11-2004, 18:12
En ren GISSNING till varför de inte har blommor i sovrummen i Spanien: DE behöver inte ha dem inomhus.... klimatet är helt annorlunda. Växter avger ju syre till luften och tar upp koloxiden som vi andas ut, så att det skulle vara farligt (såvida man inte har medicinalväxter.. såsom belladonna, malört osv) kan jag inte tro. Är du vampyr bör du även undvika att ha vitlök i sovrummet !!!
annaridell
23-11-2004, 18:17
Har hört det nämnas i sammanhang med feng shui. Att man inte bör ha krukväxter i sovrummet. Om du läser om feng shui så kankse du kan hitta källan till det hela. Men som de flesta säger så är det ju bra för luften, då borde de vara lika bra i sovrummet som någon annan stans??!!
Vi har massor med blommor i sovrummet och vi lever i all högönsklig välmåga. Så fortsätt du bara. Om du hittar en förklaring till det spanska påståendet så är jag nyfiken.
CITAT (annaridell @ 23-11-2004, 18:17) Har hört det nämnas i sammanhang med feng shui. Att man inte bör ha krukväxter i sovrummet. Om du läser om feng shui så kankse du kan hitta källan till det hela. Men som de flesta säger så är det ju bra för luften, då borde de vara lika bra i sovrummet som någon annan stans??!! det är kaktusar man in te skall ha i sovrummet enligt feng shui - var en diskution här för ett tag sen Själv har jag alltid haft växter i sovrummet... även kaktusar.. och det har ju inte varit något problem
Sulawesii
23-11-2004, 19:28
Min särbo har faktiskt snackat något om att man inte ska ha vissa växter i sovrummet. Vilka visste han inte.
Rosengeranium P. Graveolens. Denna doftpelargon tillhör våra äldsta krukväxter och är känd under många olika namn. Ett är dr. Westerlunds hälsoblomma, efter en läkare i Enköping som rekommenderade alla att ha just denna blomma i sovrummet för att rena luften. Hela växten har citronliknande doft.
messermark
23-11-2004, 19:46
Jag har hört att man inte ska ha blommande eller ludna blommor i sovrummet på grund av att de är allergiframmkallande. Gröna växter renar luften, de är bäst. Dracena sorterna ska visst vara allra bäst att ha.
Jag har inte växter i sovrummet....jag glömmer alltid att vattna där. Den dagen jag går i sömne och vattnar kanske jag kommer ha det.
/E
CITAT (Evin @ 23-11-2004, 20:48) Jag har inte växter i sovrummet....jag glömmer alltid att vattna där. Den dagen jag går i sömne och vattnar kanske jag kommer ha det.
/E då är kaktusar perfekt för sovrummet det är väl väldigt vettigt att välja växter efter om man är allergisk i hela huset... men framför allt i sovrummet. Men dt finns ju flera fina gröna växter som är väldigt allergivänliga att välja på
*Felix matte*
23-11-2004, 21:56
Jag kan inte ha några krukväxter i sovrummet vintertid... de skulle frysa sommartid däremot har jag olika växter... de ger "liv" åt rummet.
Eva i Skåne
23-11-2004, 21:59
CITAT (Felix matte @ 23-11-2004, 21:56) Jag kan inte ha några krukväxter i sovrummet vintertid... de skulle frysa sommartid däremot har jag olika växter... de ger "liv" åt rummet.  Brrr, SÅ kallt behöver du väl inte ha det???
*Felix matte*
23-11-2004, 22:15
CITAT (Eva i Skåne @ 23-11-2004, 21:59) CITAT (Felix matte @ 23-11-2004, 21:56) Jag kan inte ha några krukväxter i sovrummet vintertid... de skulle frysa sommartid däremot har jag olika växter... de ger "liv" åt rummet.  Brrr, SÅ kallt behöver du väl inte ha det???  +13 - max 15  då trivs jag som bäst... just nu är det lite för varmt... är ju bara 7 minus ute
netaave
23-11-2004, 23:01
Törs väl knappt skriva det här, men i sovrummet har jag två sidenblommor + en massa grisar i fönstret. Det för att kunna ha fönstret lite på glänt även om det är kallt. Där jag bodde förut hade jag mängder av saint paula i sovrummet, det är för mig "sovrumsblommor", min mormor hade så. Barndomsnostalgi!
Jag har bara en stor svärmorstunga i en kopparkittel i sovrumsfönstret, den klarar av att inte få vatten så ofta.
Christoffer
24-11-2004, 00:06
I sovrummet har jag en stor kaktus, en pillerfikus och en stor Aloe. Aloen ska tydligen vara jättebra att ha i just sovrum, då den ger ut syre på natten.
Kaktusar skulle tydligen inte vara så bra att ha inomhus, jag tror att det hade med joner att göra.
Snöflinga
24-11-2004, 00:52
Ampel-lilja, kroton och dr. Westerlunds hälsoblomma är väldigt hälsosamt att ha i sovrummet och även i övriga rum, har jag hört
Jag har sovrumsfönstret öppet året om och fullt med blommor, de verkar klara både drag och kyla förvånansvårt bra: Nattens Drottning, pelargoner och hoya! Mvh Fenja
Blomstertanten
24-11-2004, 08:12
 Om man inte ska ha blommor i sovrummet får jag lite problem ! Jag sover nämligen i vardagsrummet !  Ska jag räkna det som sovrum eller vardagsrum ?
kristerh
24-11-2004, 12:32
CITAT (Felix matte @ 23-11-2004, 22:15) CITAT (Eva i Skåne @ 23-11-2004, 21:59) CITAT (Felix matte @ 23-11-2004, 21:56) Jag kan inte ha några krukväxter i sovrummet vintertid... de skulle frysa sommartid däremot har jag olika växter... de ger "liv" åt rummet.  Brrr, SÅ kallt behöver du väl inte ha det???  +13 - max 15  då trivs jag som bäst... just nu är det lite för varmt... är ju bara 7 minus ute  Låter som om medelhavsväxter skulle trivas hos dig krister
CITAT (Felix matte @ 23-11-2004, 22:15) +13 - max 15  då trivs jag som bäst... just nu är det lite för varmt... är ju bara 7 minus ute  Jag har det också rejält svalt i sovrummet och det älskar mina växter som passar på att gå i vintervila. Ex.vis Hoyor, Novemberkaktusar, S:t Paulior. De tycker alla om att ha det svalt för att blomma nu.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|