Full version: Okänd växt
Cellsus
Jag har en okänd växt som jag skulle vilja ha namnet på.

Bild på växten


Och om någon har någon som helst information om hurvida den ska skötas så är jag jätte tacksam biggrin.gif

MVH Anton
Betty
Hej Anton och välkommen hit! Tyvärr funkar inte länken.(Forbidden
You don't have permission to access /fanart/3102/vaxt.gif on this server.)
Zazu
bilden funkar inte heller...
Cellsus
ok... konstigt... får hitta nått annat ställe att lägga upp den på.

Ni kan se den tempurärt på: här
Zazu
antagligen myrten(myrtus communis) en vanlig medelhavsväxt, vet ej hur den ska skötas
Cellsus
Tack så mycket..
Det verkar vara en myrten. Hitta ett bilder med väldigt likande växt på google.

Om någon vet nått om hur man ska sköta den så är jag väldigt glad.
För den ska tydligen vara ganska svår skött.

Har den ganska nära min balkong dörr. är det bra för en sån växt att få chockar av kall luft då och då eller ska jag placera om den till ett annat ställe?
Betty
Klipp från Gröna Rums hemsida:
Myrten
Har precis köpt en Myrten? Hur sköter man den bäst? Vilket läge bör den stå i? Växtnäring? Beskäras? Har hört att den är svårskött men den är ju så vacker.
Magdalena

Jag tycker inte att myrten är särskilt svårskötta, de vill bara inte torka ut för då faller bladen som konfetti. Ställ krukan i ett fönster som är ljust men utan brännande sol. Ge näring under våren och sommaren i svaga doser men ganska ofta. Vattna och duscha plantan med jämna mellanrum. Beskär din myrten när den är i tillväxt så ofta du har lust. De är lätta att forma till bollar eller andra figurer. Håll utkik efter sköldlöss som älskar att kalasa på myrten. De sitter som nästan osynliga knottror längs stammar och grenar. Man märker dem oftast inte förrän bladen börjar klibba ihop av sockerlösningen som lössen utsöndrar och då är det ofta ett så stort angrepp att det är svårt att göra något.
Sanna
CITAT
Har den ganska nära min balkongdörr. Är det bra för en sån växt att få chockar av kall luft då och då eller ska jag placera om den till ett annat ställe?

Ingen växt, vad jag vet, tycker om att få chockar av kall luft då och då... Jag tycker att du ska flytta den från balkongdörren. smile.gif
Cellsus
Tack än en gång..
Jag får flytta runt lite bland mina växter. Jag bor i en liten lägenhet så det är inte mycket fönster att välja mellan. Men jag antar att umbrella tree klarar kall luft bättre så den får stå där
Tesa
Kulla-Gulla odlade myrten till sin brudkrona..men det antar jag att du inte gör Cellsus tongue.gif ...fast man vet ju aldrig...(.ta inte illa upp.... unsure.gif )

Välkommen hit iallafall....ser att du är alldeles färsk här....kul med en bohuslänning till.....och jag är faktiskt född i Uddevalla..(såg att du nämnde det i ett annat inlägg...)
kristerh
Det ser ut som den en gång varit formklippt sleep.gif passa på att klippa den i bollform eller låt några grenar växa till sig så att du får ett bonsailiknande träd. förvara den gärna ute på sommaren det älskar den, den vill ha det relativt svalt på vintern o mycket ljus.
krister
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon