Full version: Röktobak
stina
Hej på er! Jag har fått en massa småplantor av en arbetskamrat av något som hon kallar "äkta röktobak". Hon har sått dom själv och dom är nu några cm höga. Hon hävdar att dom är perenna, men hon har mycket ringa trädgårdskunskap. Kan det stämma???
-asno-
Nicotiana tabacum L. (Virginiana) är en tobak som odlats kommersiellt, men den är bara ettårig vad jag kan förstå. Men det kan ju finnas fler sorter som inte jag kan.

/Åsa
kerstin z5-6
Det blir bra tobak , men perenn är den inte -se asnos svar ovan smile.gif
stina
Tack för svar. Då var det som jag misstänkte. Ville inte göra henne ledsen - för hon var så stolt när hon kom till mig med småplantorna. Frågan är hur jag ska få dem att överleva vintern. Hon borde väl ha väntat med att så dom tills i vår!!??? sad.gif
KURT
Även perenna växter som sås på hösten skulle nog fått svårt att överleva! Oftast är det ju bättre att följa naturens åsrstider.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon