Full version: Fullt med ogräs
LadyB
Hej!

Bakom vår staket har vi fortfarande lite yta som vi kan utnyttja. Problemet är att där växer fullt med all slags ogräs. Grannen bredvid brukar sätta eld på hans del men jag är tveksam till metoden. Kanske roundup? Men på den plätten finns det två fina träd som jag inte skulle vilja att de blir förstörda. Hur ska jag göra? Om jag nu sprutar roundup, när ska jag göra det? Redan i mars? Kommer att gräset växa ut eller måste jag så på nytt?
Tacksam för alla svar!
Eva i Skåne
Välkommen som medlem Lady B.

Du anar nog inte vilket kontroversiellt ämne du startar med. Det är inte lätt för dig om du inte varit inne som gäst och tjuvkikat på forumet en massa gånger. Här har varit många livliga debatter om roundups vara eller icke vara.
Vad jag vet så finns det inte att köpa sedan nyår, men du har kanske sedan tidigare? Sprutar du så växer inget gräset utan att du sår nytt. Man ska väl spruta på det gröna, så jag tror inte det är någon risk att du lyckas ta död på två stora träd.

Till alla er agitatorer vill jag säga: Glöm att ni sett detta inlägget wub.gif wub.gif wub.gif Glöm, glöm, glöm.
abborrmaster
CITAT (Eva i Skåne @ 27-02-2003, 16:31)
Till alla er agitatorer vill jag säga: Glöm att ni sett detta inlägget wub.gif wub.gif wub.gif Glöm, glöm, glöm.

hehehehe... here we probebly go again.. tongue.gif

/Simon
Eva i Skåne
CITAT (abborrmaster @ 27-02-2003, 16:35)
here we probebly go again.. tongue.gif

/Simon

Suck, ja. Troligtvis.
Susanne i Linköping
Marktäckning ett år eller så kanske kan vara ett alternativ om det inte är bråttom.
Gossen Ruda
Vissa frågor är som besvärligt ogräs, poppar upp ideligen. Träd tar ingen skada av Roundup om man inte sprutar på bladen. Ogräs besprutas när dom växer och har mycket blad. Sen är frågan vad för typ av ogräs det är frågan om. Ett och tvåårigt ogräs kan man hålla efter med rensning/klippning. Sprutning är mest meningsfull på besvärliga rotogräs, kirskål t.ex.
Lena N
Lady B!

Ta en titt i Pallkrageklubben. Om du täcker med tidningar, ställer en eller två pallkragar på höjden och fyller med ogräsfri jord så borde det gå bra att odla utan alltför mycket arbete. Täck även gångarna med tidningar och lägg halm eller täckbark ovanpå. smile.gif

Det där konstiga ordet på R. såg jag inte! sleep.gif
Hannele
Eld eller roundup? Eld är roligare! tongue.gif
Man ska vara försiktig med vatten i närheten.

hälsar
pyromanen
Hannele
Oftast använder jag dagstidningar - effektivt och gratis.
Cilla
Liksom Åke antyder är det bra att ta reda på VAD det är för slags ogräs innan du beslutar dig för en metod att ta bort det. Om du sprutar eller penslar glyfosat, dvs RoundUp, blir det svårt att klara gräset du frågar om. Så länge du inte sprutar på trädets finrötter eller impregnerar marken med för mycket RoundUp klarar sig träden.

De flesta ogräs frösår sig, och det innebär att de kan komma upp senare under växtsäsongen kommer upp igen även om du bekämpar de första med gifter.

Kvävningsmetoden med t ex tidningar, halm, pressenning ed har flera fördelar. det tar en säsong men då har du nästa säsong också en bättre, mer levande jord att starta nyplanteringarna från.

Men som sagt - kolla vilka ogräs du har först.
Nenna vid mälaren
Grannen körde med Roundup här om året och var hemskt nöjd. Ända till dess hon våren efter skulle odla upp plätten igen. Det enda som växer är maskrosor, allt annat dör. Svärfar kör ibland med smörjolja, det funkar likadant. Själv använder jag mer arbetskrävande metoder,men det ger motion och muskler istället.
Hannele
"Grannen körde med Roundup här om året och var hemskt nöjd."
Varendra maskros har jag plockat bort för hand, skulle inte ens tänka på något annat. wub.gif
Det blir väl inte klart på en sommar, viktigaste att hindra frön att sprida sej.

P.S.
Din granne kan aldrig vara med och tävla "Årets Trädgård",
för bara giftfiria trädgårdar får vara med...
Eva i Skåne
CITAT (Hannele @ 16-03-2003, 11:24)
Varendra maskros har jag plockat bort för hand, skulle inte ens tänka på något annat.  :wub:
Det blir väl inte klart på en sommar, viktigaste att hindra frön att sprida sej.

Har man väl börjat plocka bort maskrosor för hand blir det liksom en utmaning. Jag har nog hållt på 3-4 år, men i år räknar jag inte med att se många i maskrosor i min gräsmatta. Något frö som kommer med vinden kan man inte undvika, men är det bara enstaka så är det lätt att ta bort dem.
När jag började hade jag ingen aning om hur många maskrosor jag hade laugh.gif Det såg inte så farligt ut, men när man väl börjat krypa där på alla fyra så ser man alla de små bladrosetterna som växer nere i gräsmattan. Jag har bearbetat en bit i taget. När jag började försökte jag få barnen att hjälpa till och erbjöd dem en krona (mitt dumma nöt biggrin.gif ,jag skulle sagt 10 öre) per maskros. Ganska snabbt hade jag blivit av med en femhundring, sen kände barnen sig rika och ville inte mer, men jag tyckte jag hade nästan lika mycket kvar i gräset . sad.gif
Ni kommer väl att tro att jag hade sådana gräsmattor som är helt gula på försommaren, men så var det inte wub.gif Ändå tror jag att jag dragit upp mellan 5-10.000 smile.gif på hela tomten.
Håkan P
Helt otroligt att det finns folk som öppet erkänner att dom har plockat upp 10 000 - tals maskrosor, och att problemet kvarstår ....

Varför inte spruta bort ogräset. Går åt mycket lite bekämpningsmedel.
Bekämpningsmedlena är NEDBRYTNINGSBARA i naturen.

Ofta förekommer artiklar att såsom; " 19 av 20 dricksvattenanalyser innehåller MCPA". En korrekt vetenskaplig bedömning är som följer;

1) Analysmetoderna blir allmer känsliga. Bättre lab => MCPA finns överallt. Liksom du själv innehåller spår av DDT, PCB, Uran, RoundUp, men i mycket, mycket små halter.

2) Halterna är ofta så låga att de är ofarliga. Halterna ligger på miljondels gram per liter vatten, rent av homeopatiska doser.
LD50 för råtta, (50% dör), ligger på sådana nivåer att det översatt till en människa motsvarar det att man dricker i sig flera liter av sprutvätskan. Inte för att jag rekommenderar att dricka bekämpnigsmedel, men det ger en indikation över hur farligt det är. (Jag vet också att vi inte direkt kan jämföra kliniska tester mellan råtta till människa)

3) MCPA bryts ned. Halveringstid 10 dagar. Det som är viktigt är att inte spruta nära vattendrag, bäckar etc! Lämna en kant på 3 meter,.

4) Använd blomspruta, spruta selektivt på enskilt ogräs.


Om du tycker det är kul att göra ogjort arbete så är det en utmärkt hobby att handplocka maskrosor. Själv vill jag njuta av min trädgård, och göra annat på min semester ....

Håkan
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon