|
När Fritz kommer in och jamar högt,då är det bäst och titta vad han har med sig in.Först lade han den här krabaten på den gamla trasmattan.  Är det en sork?,jag slängde ut den,Fritz med.Efter en stund hörde jag honom igen ,jag tänkte nu har han dragit in den igen,men nej det var ett nytt byte,en skogsmus tror jag. Det är nakdelen med kattluckan att Fritz dra in en och annan mus eller fågel.
jaa du renate eftersom du visade frits att du inte ville ha den första han gav dej så gick han såklart ut o hämtade en ny till dej som du kanske skulle gilla bättre såna e dom o de e presenter dom kommer med så jagtror din kisse gillar dej
Tack oldwolfie det tror jag med.Nu ligger han i sin egen stol och sussa gott. Han drömmer kanske om flera byten.
zaaritha
04-12-2004, 19:11
Så gör våra katter också. De "ger" mej byten.......... Jag låtsas alltid bli glad, men slänger ut de stackars mössen!
Jag får bara leksaksmöss i sängen, men å andra sidan har mina missar ingen möjlighet att jaga äkta vara där jag bor.
Ann-Christin Lindberg zon II
04-12-2004, 22:29
Jadå, det är nackdelen med kattlucka! Sture och Eskil bär in allt möjligt de också - sorkar, möss, ormar, ödlor, grodor, pinnar och strån! Men maken är så rädd att mössen ska springa in och gömma sig i vårt 50.000 kronorspiano... Men kattlucka är allt toppen ändå!
LenaTuring
05-12-2004, 12:52
Kattluckan är en superbra uppfinning. Har haft tre katter tills för någon månad sedan då en blev sjuk och dog(14 år gammal) och det skulle kännas jobbigt att springa och öppna ytterdörren hela tiden, för de ska ju sällan ut samtidigt. Problemet är ju som nämns dessa presenter i perioder, men det får man ta, det positiva med kattluckan överväger!
andersen
05-12-2004, 12:56
Hmm ingen som tycker synd om det vilda djur livet?
LenaTuring
05-12-2004, 12:59
CITAT (andersen @ 05-12-2004, 12:56) Hmm ingen som tycker synd om det vilda djur livet? Munkorg på katt eller??
andersen
05-12-2004, 13:48
CITAT (LenaTuring @ 05-12-2004, 12:59) CITAT (andersen @ 05-12-2004, 12:56) Hmm ingen som tycker synd om det vilda djur livet? Munkorg på katt eller??  Har du hört talas om inne katt
LenaTuring
05-12-2004, 14:15
CITAT (andersen @ 05-12-2004, 13:48) CITAT (LenaTuring @ 05-12-2004, 12:59) CITAT (andersen @ 05-12-2004, 12:56) Hmm ingen som tycker synd om det vilda djur livet? Munkorg på katt eller??  Har du hört talas om inne katt  När jag bodde i stan hade jag katt inne, tog promenader i band. Min upplevelse av katt i band är att de nog inte uppskattar det i någon större utsträckning på grund av den begränsning detta innebär hos ett självständigt djur. I brist på bättre tror jag att det är en viss upplevelse för katten att få gå ut och använda sina sinnen ibland ändå även om den är stadskatt. Detta om innekatt! När jag nu bor på landet och katten kan välja själv (med kattluckans hjälp) så vill jag gärna ge den denna frihet och jag ser det som att den gör nytta när den tar råttor och möss. De blir till olägenhet för människan om de blir för många där människor bor. (råttpest t ex). Vad det gäller fåglar försöker jag stävja att katten tar dem. De som vet hur katter fungerar vet att det faktiskt går att fostra dem till viss del trots deras naturliga instinkter.
Kattluckan är såååå bra,Murvel har nästan blivit innekatt,han går bara ut någon runda då och då.Att jag får lite presenter av Fritz är inte så farligt. Har man katt så håller de mössen på avstånd.Jag vet inte om det var en sork på första bilden,den var för stor för en mus,svansen var tunn och kort alså ingen råtta.Att katten håller hus och tomten fri från möss och sork är bra,så han får gärna jager, fåglar titta han för de mesta bara på.De han tagit in hade flugit in på altanen när dörren är öppen.
Kattgräs
05-12-2004, 15:47
Det är helt klart en sork på första bilden. Kort svans och korta öron, större än en mus men ingen råtta. Jag har sett musspår (eller möjligen sorkspår) i snön runt huset, och hoppas innerligt att den inte tagit sig in. Det märks att vi inte har musjägaren i huset längre. Katten som är kvar, är inte så road av att gå ut så här års och har sällan tagit hem något byte. Hon föredrar att säga till oss människor (ljudligt) när hon är hungrig.
Gossen Ruda
05-12-2004, 15:58
Hur uppfostrar man en katt????? Dom är i det närmaste olärbara om inte vill lära sig just det. Fåglar är förmodligen kattens normala byte med hänsyn till kroppsbyggnaden.
Tycker också det är tråkigt när katter decimerar djurbeståndet i omgivningarna. Fåglar, näbbmöss, sorkar och möss har också rätt att leva. Hur ofta tar normala katter råttor förresten? Råttor kan försvara sig och katter är inte världens modigaste varelser. Dessutom håller sig råttor mest i skymundan och är vaksamma.
CITAT (Gossen Ruda @ 05-12-2004, 15:58) Fåglar, näbbmöss, sorkar och möss har också rätt att leva. Är det inte synd om de stackars djuren som tas av "vilda" rovdjur då? Eller om alla de djur som körs ihjäl av av bilar varje år? När man diskuterar tamkatters jakt verkar det som de orsakar stora skador på mus- och fågelbeståndet ...
andersen
05-12-2004, 16:46
CITAT (Sollan @ 05-12-2004, 16:36) CITAT (Gossen Ruda @ 05-12-2004, 15:58) Fåglar, näbbmöss, sorkar och möss har också rätt att leva. Är det inte synd om de stackars djuren som tas av "vilda" rovdjur då? Eller om alla de djur som körs ihjäl av av bilar varje år? När man diskuterar tamkatters jakt verkar det som de orsakar stora skador på mus- och fågelbeståndet ...  Ja tamkatter orsakar stora skador i naturen,i en del lander sa har dom utrotat hela bestand av djur tanker da framst pa australien. ber om ursakt for konstiga bokstaver skriver pa en engelsk dator.
LenaTuring
05-12-2004, 17:03
CITAT (Gossen Ruda @ 05-12-2004, 15:58) Hur uppfostrar man en katt????? Dom är i det närmaste olärbara om inte vill lära sig just det. http://www.zorba.no/foto/2004ho/katt1.jpghttp://www.djurpark.cit.se/index.asp?Id=nojeOm man går in på dessa adresser kan man se dresserade katter. Nu är jag inte för cirkusdjur men eftersom du inte verkar tro att man kan uppfostra katter så............. Jag har flera vänner som låter sina katter gå på bord och köksbänkar vilket jag inte vill, jag fostrar dem med ord och chester från att de är små. Mina katter är aldrig på bord och bänkar. Lika är det om de någon gång är vid fågelbordet och lurpassar så schasar jag dem därifrån så fort jag ser dem. Det ska vara obehagligt att ta fåglarna och det blir det om husfolket säger ifrån varje gång, till slut struntar de i att prova.
wolkenkrabber
05-12-2004, 17:08
det är nog INGEN risk att katterna utrotar sork möss eller råttero i sverige någonsin
andersen
05-12-2004, 17:28
CITAT (wolkenkrabber @ 05-12-2004, 17:08) det är nog INGEN risk att katterna utrotar sork möss eller råttero i sverige någonsin nja det ar det hassel musen tex ar valdigt utsat.
CITAT (wolkenkrabber @ 05-12-2004, 17:08) det är nog INGEN risk att katterna utrotar sork möss eller råttero i sverige någonsin Håller med, ska man tala om utrotningshot i Sverige får man nog skylla på något annat än katterna... Ändrade livsmiljöer, föroreningar, trafik osv.
Gossen Ruda
05-12-2004, 17:33
Nejdå wolkenkrabber, men en del fågelarter ligger risigt till. Gråsparven t.ex. Trivs nära människor och där finns det också katter. Dessutom tar den oftast födan på marken.
Kära Lena, läs vad jag skrev. Katter går att lära vissa saken men bara om den vill lära sig det. Tror du katterna lämnar fågelbordet ifred när du inte är där?
Beträffande katter och bord. Min bror med fru hade hade tillfälligt hand om en katt för många år sen. Den skulle upp på bordet trots att den inte fick. Nu var det så den först hoppade upp på en stol och därefter upp på bordet. Så brorsan tog bort stolsitsen och smygtittade sen på katten genom en dörrspringa. Katten gick fram till stolen, hoppade och stod på golvet igen. En mycket förvånad katt hoppade aldrig upp igen. Så visst är dom läraktiga, man bara på vissa villkor.
kryddan
05-12-2004, 18:41
CITAT (Gossen Ruda @ 05-12-2004, 15:58) Hur uppfostrar man en katt????? Dom är i det närmaste olärbara om inte vill lära sig just det. Fåglar är förmodligen kattens normala byte med hänsyn till kroppsbyggnaden.
Tycker också det är tråkigt när katter decimerar djurbeståndet i omgivningarna. Fåglar, näbbmöss, sorkar och möss har också rätt att leva. Hur ofta tar normala katter råttor förresten? Råttor kan försvara sig och katter är inte världens modigaste varelser. Dessutom håller sig råttor mest i skymundan och är vaksamma. Tja, en vän som bor i Stockholms innerstad hade pratat med fastighetsskötaren som saknade utekatterna å det vildaste - eftersom råttorna förökade sig glatt. Enligt honom - med x antal års erfarenhet i ryggen - var katten den absolut effektivaste skadedjursutrotaren. Nu använde de anticimex - med betydligt sämre resultat....
Gossen Ruda
05-12-2004, 20:11
Möjligt. Frågan är om det verkligen är frågan om råttor. Folk i gemen har väldigt svårt att skilja på sork, möss, råttor och näbbmöss(som inte är möss). Dom kallas samtliga för råttor ibland. Beträffande råttor i storstäder så förökar dom sig nere i kloakerna och där jagar inga katter. Vart har katterna i stan tagit vägen då?
CITAT (Gossen Ruda @ 05-12-2004, 20:11) Frågan är om det verkligen är frågan om råttor. Min bror, som sen barnsben har varit bra på att skilja olika djur åt, kallar möss för "Stockholmsråttor". D v s stockholmare kallar oftast mössen för råttor enligt honom. Själv har jag inte bott i den staden.
LenaTuring
05-12-2004, 21:42
CITAT (Gossen Ruda @ 05-12-2004, 20:11) Frågan är om det verkligen är frågan om råttor. Folk i gemen har väldigt svårt att skilja på sork, möss, råttor och näbbmöss(som inte är möss). Dom kallas samtliga för råttor ibland. Hmm..........för oss okunniga kanske det kan vara lämpligt att benämna det katterna kommer in med som smågnagare (när vi inte uppenbart ser att det är något med fjädrar på Eller vad tycker du Gossen Ruda?
Gossen Ruda
05-12-2004, 22:01
Är med på den saken. Om det inte är en näbbmus, som tillhör ordningen Insektsätare. Tillsammans med igelkotten bl.a.
*Felix matte*
06-12-2004, 00:03
Näbbmöss är ena skickliga klättrare... här springer de rakt upp efter husväggarna.
Sulawesii
06-12-2004, 17:02
Jag är såå glad (nåja....) att jag har gamla trötta kattor här hemma! Mina katter har aldrig varit några jägare förresten. Kanske för att dom märkte rätt snabbt att matte fick tokspel när de kom in med byten och tyckte att det var rätt läskigt  .
Kattgräs
06-12-2004, 20:22
Jodå, det är riktiga råttor som springer omkring i Stockholm. Jag har själv sett en springandes på en trottoar, dock långt före sopsorteringens tid, och blev förvånad över hur stor den var.
Det finns också väldigt gott om kaniner, i alla fall runt Kungsholmen - Solna - Karlberg.
Problemet lär ha blivit mycket större nu när alla ska sortera soporna - det finns gott om matrester bland de "rena" förpackningarna. För att inte tala om folk som matar duvor och sparvar/finkar. Råttor och andra smågnagare är inte trevligt sällskap, då de sprider diverse sjukdomar och förstör ordentligt om de kommer in.
kryddan
06-12-2004, 21:12
Yep, precis som Kattgräs säger: det är riktigt råttor, en del av dem i smärre kattstorlek Tja vart katterna tagit vägen: det är många som inte släpper ut dem. Det gör inte jag heller: för mycket buller och bilar och för många som retar sig på katterna. Kaninerna ja - de är för roliga... det ser så skumt ut - det bara kryllar av dem, alldeles intill den trafikerade vägen!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|