I fjol vid den här tiden sådde jag 2004 års pelargoner. Tidigare har jag alltid sått de "vanliga inomhus pelargonerna" som jag planterat i stora krukor utomhus men i fjol provade jag för första gången de ettåriga. Lord Nelsons "Avanti F1", både röda och vita - och så nöjd jag blev!!!
De stod ståndaktigt emot både störtskurar av regn och rejäl blåst. De höll sig jättefina utan "rensning", det var ytterst lite som vissnade under sommaren som jag behövde plocka bort. De växte knubbigt och tätt och gav blommor i massor! De vita var riktigt rent vita. Underbara!
Idag kommer jag att så 2005's pelargoner och det blir självklart "Avanti F1" även i år. Rekommenderas varmt till alla som vill ha sina pelargoner i krukor ute!