Full version: Vit jättebalsamin
Fenja
Jag skulle vilja ha fröer till vit jättebalsamin, någon som vet var det finns att köpa? Eller någon som har och vill sälja eller byta?
Mvh
Fenja
Sollan
Vit jättebalsamin har jag aldrig sett, däremot fick en av mina vanliga jättar, en vacker mörkröd färg på blommorna i somras. Hoppas att de sprider sig!
amaira
Jag har både vit, mörkröd och rosa jättebalsamin. Men inga frön.
Du får gärna av mig i höst, om du inte fixat det före dess (vilket jag antar att du gör).

Eller kanske småplantor till våren - men då kan jag inte garantera färg.
Har inte färgerna åtskilda, så de korsar sig friskt.
I övrigt är de lättodlade och sprider sig lätt själva med sina frön. Lätta att ta bort är de också, om man skulle vilja det.
Sollan
Skulle jag också kunna få några frön från den vita.... wub.gif
Fenja
Tack snälla Amaira!
Jag hör av mig frammåt höstkanten om jag inte fått tag på fröer innan dess. Jag har en vinröd och en ljusare rosa som också korsar sig friskt, som du säger, en del blir tvåfärgade och riktigt vackra.
Mvh
Fenja
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon