Spigge
Hur sköter man en vandrande jude för att den ska växa bäst? Är det någon som har små finurliga tips? Alla svar är av intresse. Ska använda faktat i ett projektarbete. Tack på förhand. biggrin.gif
Sollan
Det är länge sedan jag hade en sådan men har ett svagt minne av att den var lättskött...
Så, lagom med vatten, en skvätt gödning enligt råd på förpackningen, ljust men inte i stekande sol. Rätt allmänna råd som du ser. Kanske det finns någon annan med mer aktuella råd?
Fenja
Spigge, du kanske hittar något användbart här.
Mvh
Fenja
Malvia
Ljus till halvskuggig plats, Vattna rikligt på sommaren, jorden ska alltid vara fuktig. Vattna sparsammare på vintern, kan övervintra svalare ned till + 12 grader. Trivs i torvmull, kompensera med näringslösning.
Vandrande ljude= tradescantia albiflora
kristerh
Ge honom en matsäck, eller picnickorg biggrin.gif biggrin.gif laugh.gif hur långt ska han vandra?
krister
pejori
CITAT (kristerh @ 28-01-2005, 12:42)
Ge honom en matsäck, eller picnickorg biggrin.gif biggrin.gif laugh.gif hur långt ska han vandra?
krister

biggrin.gif biggrin.gif laugh.gif laugh.gif till israel kanske? laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon