Full version: STA fröer
jessica zon6
Nu har de äntligen kommit wub.gif wub.gif
Men jag har några frågor ang. såråd,som jag inte kunde hitta i div.listor...

Campanula rigidipida, kylas?
Elymus magellanicus, kylas hur länge?
Arisaema ciliatum,varm el.kall?
Alstromeria aurantieca aurea,25,5 10?(grader) smile.gif smile.gif smile.gif Återkommer nog med fler frågor biggrin.gif biggrin.gif /jessica
kerstin z5-6
såråd på arisema finns på sådd AOT
Betty
Jessica, här är några bra länkar:
Seed Germination Database
Magnar Aspakers såråd
Att lyckas med frösådd
jessica zon6
Ja,dom har jag på favoriter,men vissa sorter som jag jämför blir lite tvetydigt,vilket råd jag ska följa...Hittade mer ?
penstemon "Huskers red"Hur göra ,kylas eller?
Arisaeman,12 gr. eller 20 gr.vilket är bäst?/jessica smile.gif smile.gif
Lena i Torslanda
Såråd är ju högst personliga och innebär egentligen bara att någon fått det att gro under vissa givna förusättningar. Hittar du olika typer av råd så innebär det inte att det ena är rätt och det andra fel utan snarare att det funkar på båda sätten. Det är bara att ta det som är enklast för dig med dina förutsättningar. 12 grader kan ju vara svårare att få till än 20 tex.
kerstin z5-6
och penstemoner ska i stort sett alltid kylas -denna i 8 v
är ett snårigt släkte , men nu har jag snart fått tag i Penstemonsällsakpets CD med såråd bla -då ska jag ta itu med de sorterna på listan smile.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon