Monica K
Hej!

Jag har läst i Bonniers stora bok om Din trädgård att prakthäggmispeln ska va lätt att förvandla till ett mycket vackert träd. Är det någon i forumet som försökt sig på det? Någon som har synpunkter/kommentarer?

Jag tar tacksamt emot förslag på småväxta träd (2-5 meter) som inte är så kräsna när det gäller jordmånen och som växer hyfsat snabbt.

Monica K
Sommartorparn
Ingen egen erfarenhet, men eftersom jag själv är intresserad av häggmisplar så minns jag att jag läste någonstans att man ska undvika plantshoparnas uppstammade eftersom dom ofta är ympade på något annat. I stället rekommenderades att stamma upp själv.

Om du går in på www.eplanta.com och klickar på "nya e-plantor" så kan du läsa att dom snart kommer ut med en trädvariant av kopparhäggmispel. Kanske något för dig att vänta på?
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon