Vi har sån hård lerjord att grönsaker under jord knappt blir något alls. I år ska jag odla i pallkragar istället, men då blir det ju ganska få potatisar. Jag behöver inte 3 kilo sättpotatis. Kan jag grodda vanlig matpotatis från affären och använda den? Och hur är det med t.ex. mandelpotatis och sötpotatis?
Åsa, mälardalen zon 2
28-02-2005, 21:05
Det går att ta sättpotatis från matbutiken men risken för sjukdomar är mycket större (och vissa potatisjukdomar kan ligga kvar i jorden under lång tid även om man inte odlar potatis )
Sötpotatis som inte är släkt med den vanliga potatisen funkar inte i sverige man måste ha en mycket mycket längre sommar ifall man vill ha nya knölar. Sötpotatis kan dock bli en fin sommarblomma istället, den får små blomman för dagen blommor.