CITAT
Och, ja, när man tar bilder från nätet kan det vara bra att tala om varifrån man tagit den. Lätt att glömma/ inte tänka på. *Förlåter dej Evelina *
Nu har ju Evelina inte sagt att hon tagit bilden och inte sparat den i sin dator eller i nåt bildarkiveringsprog, utan länkat till den sidan där bilden finns. Och det är tillåtet och behöver inte påpekas av amaira att evelina inte tagit bilden.
Man behöver inte skriva varifrån bilden är. Det syns ju när man klickar på egenskaper på bilden.
Nu är det iofs lustigt att inte amaira har påpekat detta förut då det finns en mästare här som länkar in bilder i parti och minut.
Nu vart det ju bara ett missförstånd som utlöste amairas påpekande.
Jag har den ovanan att alltid kolla om bilderna är länkade eller om de ligger i nåt fotoalbum. Det förekommer faktiskt att bilder finns i fotoalbum utan tillstånd från upphovsrättshavaren.