Mallan
Vi ska bygga en sittplats i en hörna bakom garaget och huset. Vi skulle vilja ha en ganska lång hörnbänk med förvaring i. Men hur bygger man den bäst? Hur gör man för att hålla det någorlunda tätt om man vill förvara kuddar m.m. i? Någon som har byggt något liknande? Eller sett någonstans. Finns det några tips på nätet?
KURT
SL (Stockholm) har kombinerade sitt/sand lådor på pendeltågsstationerna. De har gjort lådorna i betong, de är faktiskt mycket eleganta med brunlaserat trälock.
Mallan
Ja, jag har faktiskt funderat lite på om det skulle bli något i betong. Nu ska de stå uppe på ett altandäck men det kanske inte har någon betydelse? Såg en sån bänkvariant (utan förvaring) på GAD nyligen. Det var snyggt med trä och betong. Tack för tipset!
mulle
Vi byggde en bänk av skivor av vattenfaner kring en trästomme. Där hålls altanens alla sittkuddar torra då det regnar.
Mulle
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon