Full version: Doftjasmin
nora
Jag undrar om det går bra att flytta på en doftjasmin och är det en lämplig tid just nu? Bor i Östersund och snön har precis smält bort i trädgården. Jag undrar dessutom över beskärning av samma buske.
MVH Nora
Big Gardener
Jag tror att du avser Schersmin och inte jasmin. Använd sökfunkrtionen på schersmin så hittar du många trådar där det diskuteras både flyttning och beskärning.
KURT
Kan du bara gräva så går det bra att flytta doftschersminen nu, men du kommer nog få gräva ganska mycket! Man brukar beskära doftschersmin nu på våren, genom att glesa ur den och klippa bort ägamla grenar.
Cilla
Schersmin flyttas som de flesta andra buskar. Här finns några trådar om flyttning. Lycka till!
http://www.odla.nu/forums/index.php?s=2c2e...highlite=flytta
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon