Ingle
Jag vill få så många tips som möjligt om hur jag kan flytta min vinbärsbuske som står på "fel" plats i landet. Går det överhuvudtaget?

Ingle
Åsa, mälardalen zon 2
Det brukar gå utmärkt att flytta vinbär och NU är tiden man flyttar dem (innan de grönskar), man kan även flytta dem när löven fallit på hösten.


Vinbär går också bra att beskära så det brukar gå bra att minska ner omfånget innan man flyttar(klipp bort de äldsta grenarna långt ner). Gräv upp så mycket av rötterna du kan. Plantera den sedan gärna direkt på nya stället och vattna, se till så växten har vatten under våren och sommaren, svårare än så är det inte.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon