Full version: Danskt nypon
Milex
Min kusin som har ont i ryggen jämt, har nu fått tag i någon typ av nyponpulver som hon tycker lindrar bra.
Tydligen är buskarna de växer på vanliga i Danmark men sällsynta här. Är det något som vet vad det är för ros de växer på?
Christoffer
Extrakt mot sådana besvär görs av Strandnypon, som innehåller mer av det ämnet som är bra mot besvären, jämfört med vanliga nypon.
Däremot kan jag inte hitta Strandnyponets vetenskapliga namn.
KURT
Det säljs som naturläkemedel under namnet Litozin . Men jag har ju svårt att tro att halterna av den verksamma substansen (vad nu det är?) skulle finnas bara i denna nyopnros. Det finns nog (i varierande mängder) i alla nyponrosor i så fall.
Christoffer
Ute på nätet har jag kunnat läsa om folk som blivit besvärslindrade även av vanliga nypon, så hittar du inte de danska, så är nog inte de svenska fy skam heller.
Milex
Tack för svaren! smile.gif
Anki på Öland
Har också provat nyponpulver för mina onda knän. Funkar kanon, finna på hälsokosten.
Anki
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon