Full version: Plantera ut rosorna
fruberglund
Det ska man väl göra så fort tjälen gått ur marken och det har den gjort här nu.

De ska väl ner i jorden så fort som möjligt innan tillväxten börjar eller har jag fel?

Har 9 rosor att bestämma plats till och plantera ut så det vore ju bra om jag kunde börja nu smile.gif
kerstin z5-6
Har tjälen gått ? - De har lövat på nu ? fått blad ?Rosorna ? I så fall blir de ofta frostbitna o får börja om lite om det kommer nån kallperiod , men kan du gräva så kan du plantera -även om det känns tidigt i den här kalla våren ..
Ps rosgroparna kan man i alla fall gräva i förväg biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
fruberglund
Haha Kerstin...jag såg nog att du höll på att svara smile.gif Är rätt roligt att gå in på användare och kolla vad alla håller på med.

Jaja, tillbaka till rosorna nu. Blad har de inte fått än men knopparna har börjat svälla och börjar så sakta växa till sig.

Tycker du det känns tidigt? Tja, uppe i Norrland kanske. Fast jag väntar nog tills vädret blir lite bättre, idag blåser det kallt sad.gif

Förresten, du missade min fråga i en annan tråd gällande mina nykrukade rosor. Ska jag ställa ut dem oavsett väder eller bara om det är över en viss grad? Står i det svala garaget nu.
Kajsa
Jag krukade 5 rosor igår som jag ska ha permanent i krukor, dom får stå ute och ev. frostnatt lägger jag över väv.
fruberglund
Då konkar jag dem varje dag då smile.gif Tack!
Kajsa
Jag glömde skriva att jag ställt dom i en varm hörna, där nordanvinden inte kommer åt. Mina övriga är nergrävda, en fördel med sandig jord, tjälen släpper fortare. biggrin.gif
160kvm stort hus
Eftersom man verkar få så bra svar här så ställer jag en fråga till.. *ler*

Vad kan man samplantera med rosor?
Jag tänkte som sagt ha min i en stor trätunna, det är en röd ros med gula strimmor. ( david austin, nyhet för i år )

Vad kan vara tjusigt till det? *funderar*

Helst nått som täcker den fula jorden i tunnan.... Går det att ha ätbara växter, tex smultron eller blir man förgiftad om man gödslar med tex rosgödsel?

( herregud vilket nybörjarblåbär jag är, vad har jag gett mig in på? Kanske skulle hålla mig till pelargoner istället.. )

Mvh G
kerstin z5-6
Visst kan du ha smultron men ... jag skulle välja att ha dem i separat bytta o ta nåt mer sofistikerat till austinrosen -hahaha:)
Vad jag menar är att ett vattenfall" av tex helicrysum eller silvernjusvinda är snyggt, med sitt silverfärgade bladverk till en ros i den färgkombon som du köpt..-Du kan köpa en planta o dela eller ta sticklingar nu så det räcker till en stooor kruka
Jag tänker att smultron kanske blir lite för brokigt ?
Men det är DU som ska tycka det är fint! smile.gif smile.gif smile.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


Vaddå Berglund "ser vad du gör" ? har det kommit nån ny funktion medan jag varit på mässan ? a la storebror ser dej ??? jösses laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Är de bara i knopp förresten så är det bara att plantera om det går att gräva i z 3 .. suck .. ....
160kvm stort hus
Hej!
tack Kerstin, jag ska försöka med den hära.. Vad hette den. Silvernjursvinda.
Låter snyggt och mer sofistikerat med herr david.. *ler*

Sår man den från frö eller finns det plator att köpa?

Mvh G
kerstin z5-6
Bägge de växterna jag nämner kan köpas nu på våren som pluggplant -där man säljer sommarblommor -silvernjurvindan går att övervintra som krukväxt dessutom smile.gif biggrin.gif
160kvm stort hus
Kan inte bli så mycket bättre liksom... biggrin.gif biggrin.gif

TAck Kerstin!

Mvh G
fruberglund
CITAT (kerstin z5-6 @ 11-04-2005, 12:53)
Vaddå Berglund "ser vad du gör" ? har det kommit nån ny funktion medan jag varit på mässan ? a la storebror ser dej ??? jösses laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Om man står på förstasidan (Index) och går ner till statistik. Där finns en lista på alla som är inloggade. Om man klickar på länken Visa hela listan så får man fram vilken avdelning folk är på och vad de gör.

T.ex.
Kerstin z 5-6...läser ett inlägg i "Prydnadsväxter"
Kajsa...skickar ett inlägg i "Småprat"
Pejori...söker
KristerH...är i avdelning "Småprat i trädgården"

osv........

Rätt fränt tycker jag...därför såg jag att du höll på att skriva ett svar i prydnadsväxter och antog att det var på min fråga eftersom du är en obotlig rostok:)

Går nog att spärra sig om man tycker det är obehagligt.
kerstin z5-6
Förfärligt!!! -värre än DNA test -alla kan alltså se mitt forumberoende? laugh.gif laugh.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Lika bra att jag talar om att jag skriver på 4 olika forum då -ofta samtidigt -Haha -så det där är nog inte riktigt pålitligt när det gäller mej .. blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif wacko.gif wacko.gif wacko.gif wacko.gif wacko.gif
*16 kvm stor balkong!*
God morgon!

Rosorna är nu utplanterade i en stor trätunna. Satt på balkongen igår i sken av stearinljus ( har inte fixat lampor där än ) och grävde.

Tror ni jag behöver ta in dom om det kommer frostnätter?
Det har inte kommit några blad på rosorna än, några yttepytte små knoppar, med knappt synbara.

Mvh G
*16 kvm stor balkong!*
Åh suck.. Glömde ju att jag redan fått svar på den här frågan... *suckar*

Mvh G
kerstin z5-6
tongue.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon