Full version: Prydnadshallon
Irina
Hej!

Jag skulle vilja få vår öppna tomt lite lummigare. Finns det extremt snabbväxande buskar ? Hur är det med prydnadshallon?

H Irina som bor i zon 5
Fenja
Hej och välkommen hit!
Rosenhallon - Robus odoratus - är snabbväxande, doftar gott och får små rosliknande rosa blommor. De sprider sig snabbt med utlöpare och är hart när omöjliga att få bort när de väl etablerat sig.
Snöbär - Symphoricarpus albus - är också ganska snabb och sprider sig inte lika vildsint. Den får vita bär på hösten.
Sibirisl ärtbuske - Caragana arborescens - är ett annat alternativ, med sirliga flikiga blad, gula blommor och ärtskidor frammåt hösten.
Men det finns naturligtvis en hel massa alternativ, kolla på en plantskola så kan du både se hur de ser ut och få svar på hur de växer och sprider sig.
Mvh
Fenja
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon