Skrållan
Har en vrå i trädgården där ogräs och kaos härskar. Blev otroligt inspirerad av Äntligen Hemmas japanska trädgård som visades för någon månad sedan. Mitt trädgårdsintresse kom till efter det och jag är alltså en riktig nybörjare. Hur skapar jag japansk stämning? Vad ska jag plantera? Var hittar jag ytterligare inspiration?



Skrållan
Caprice
Med bambu, sten, porlande vatten och japanska lönnar kommer du långt.. smile.gif

Det du ska undvika är blommor, det är väldigt lite blommor i en japansk trädgård..
På sin höjd lite azaleor..

Tycker du ska göra en japansk trädgård i din egen version... wub.gif

Men en japansk lykta måste du nästan ha... biggrin.gif


Caprice
Heddas matte
försök hitta boken "inspiration från japanska trädgårdar" av Christa Holm.. den är jättebra, tycker jag!
smajlizz
Vad sägs om lite physalis? smile.gif Tycker dom har lite japansk stil över sig. Liknar små oranga lyktor smile.gif
Grönblomman
Har för mig att det finns en jättetjock bok på *biblan om "kulturarv: japanska trädgården" eller något sånt... Kolla där!
kristerh
körsbärsträd, små plantor, vatten och massa grus o sten, även mossa är välkommet i en japansk trädgård, rododendron, azalea,
jag gjorde min trädgårdsgång efter en bild i en japansk trädgårdsbok.
En japansk trädgård utmärks av lugn och stillhet.
krister
MrNorth
Jag har hållit på med japanska trädgårdar i c 1 år nu och det som utmärker dem är enkelhet och balans. Västerländska trädgårdar skall vara så konstrukerade och raka, med nästan matematisk noggrannhet. En japansk trädgård skall efterlikna naturen. GÅ ut i skogen och se hur stenar, buskar vattenfall osv är konstruerat... försök sedan efterlikna den slumpmässigheten i din trädgård. Tänk på perspektiv, försök göra små ytor större med "tvingat perspektiv". Det är helheten som räknas i en japansk trädgård... allting skall kännas naturligt, och inte konstruerat och tillrättalagt. Och balansen mellan vatten-sten-grönt skall inte vara 50-50 utan hellre 30-70 eller 20 - 80.

Sedan hjälper de tju om du har en eller flera:

* lönnar
*bambustaket
*marmorkross
*lykta
*vattenfat
* tallar i bakgrunden.
*bambustaket <--måste!!

Men överbelasta inte trädgården med japanska pryttlar. Då försvinner känslan av enkelhet och lugn....

Har du en trädgård med nivåskillnader och mycket sten, skatta dig lycklig... jag har en flat trädgård utan sten... suck.

lycka till
/Henrik
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon