|
susan.e
15-04-2005, 21:31
Är nyfiken på vad andra här jobbar med? Är trädgårdsintresset oberoende av sånt? Själv jobbar jag med människor, med ungdomar..
*solis*
15-04-2005, 21:36
För närvarande jobbar jag i hemmet,målar tavlor,rastar mina vovvar. Jag så att säga kan ta dagen som det kommer. Tidigare jobbade jag inom vården.
susan.e
15-04-2005, 21:38
målar? Härligt!
*Felix matte*
15-04-2005, 21:41
Direktör i egen firma
Lilla Selma
15-04-2005, 21:47
Läser... till ett yrke där jag ska jobba med människor...
ninnisky
15-04-2005, 21:54
MoniqueÖ
15-04-2005, 22:02
CITAT (Felix matte @ 15-04-2005, 22:41) Direktör i egen firma  Men VAD arbetar du med? Inga titlar var susan.e intresserad av! Eller är det jag som missförstått? /Q
*Felix matte*
15-04-2005, 22:11
CITAT (MoniqueÖ @ 15-04-2005, 23:02) CITAT (Felix matte @ 15-04-2005, 22:41) Direktör i egen firma  Men VAD arbetar du med? Inga titlar var susan.e intresserad av! Eller är det jag som missförstått? /Q Ooojdå.. det missade jag! med människor så klart.
Caprice
15-04-2005, 22:13
Restaurangbranschen...
Caprice
jobbar med trädgård och även i bokhandel
Phreakish
15-04-2005, 22:48
Jag studerar till att bli biomedicinsk analytiker. Finare namn för labbråtta på sjukhus mm. Drömjobbet hade ju dock varit att jobba med backcrossing och växtförädling.
Kristina i Skåne
16-04-2005, 07:29
Jag jobbar med trädgård och människor i kombination  Kan det bli bättre???
Är BIomedicinsk analytiker på sjukhuslaboratorium sedan 32 år, hette tidigare laboratorieassistent
Lena zon 4
Latmask
16-04-2005, 07:44
Jag jobbar med att korrekturläsa romaner vid sidan om mitt jobb som mamma under min lilla sons första år i livet.
Maria i Helsingborg
16-04-2005, 08:54
Jag jobbar med människor Trädgården behöver jag som motvikt till alla frågor man måste besvara, alla "problem" man hjälper att reda ut och alla dessa olyckliga situationer/relationer vi människor försätter oss i. Här hämtar jag kraft och får tid att reflektera......
Jag flyttar papper och pärmar. Registrerar, fakturerar, kollar på nätet (i smyg), på dator. Fyller i olika dokument (för hand), håller reda på nycklar mm. Upprättar listor av olika slag. Har bara jobbar två veckor på nytt jobb så jag kanske inte har koll på allt ännu.
pialotta
16-04-2005, 10:30
jag jobbar som konstnär (skulptör) Idag var det tungt inget fungerar så jag satte mig framför datorn med lite te istället...
Grönblomman
16-04-2005, 10:48
Jag jobbar med... Ja, vad då? Nej ingenting! Jag utbildar mig fortfarande Så jag kan fortfarande välja att arbeta som ex. trädgrådsarkitekt. Men det kommer jag inte göra sedan, isåfall som en deltidsjobb eller med större sannorlik het som ett stort intresse. Vill jobba med människor, speciellt att hjälpa dem, exempelvis inom social eller psykiatri. Jag är en mycket tänkande person, och vill uppnå något riktigt med mitt arbetsliv.
mamamaggan
16-04-2005, 11:21
Har hittills jobbat med att skapa och upprätthålla administrativa system ( kvalitetsjobb) inom läkemedelsbranschen. Kanske låter väldigt torrt och tråkigt men för att göra dessa system måste man träffa , och ta hänsyn till , många olika människor. Det ingår också att " undervisa " alla användare. Just nu är jag långtidssjukskriven och saknar alla mina underbara arbetskamrater. Tur att detta trevliga forum finns.
evarina
16-04-2005, 12:09
Jobbar på läkemedelsupplysningen. Både med att svara i telefon och göra utredningar.
jag jobbar med graft multihandikappade människor på ett gruppboende. Världens härligaste jobb.. med underbara boende
CITAT (evarina @ 16-04-2005, 13:09) Jobbar på läkemedelsupplysningen. Varför ska män ta Viagra när kvinnor tar Vivägra?
*solis*
16-04-2005, 14:26
CITAT (Ralf @ 16-04-2005, 15:24) CITAT (evarina @ 16-04-2005, 13:09) Jobbar på läkemedelsupplysningen. Varför ska män ta Viagra när kvinnor tar Vivägra? Vad är det?
astrid.m.s
16-04-2005, 14:31
I mitt arbete lagar jag mat/mellanmål till skolbarn och personalen. (Uppehållstjänst=snart sommarlov, längtar  )
netaave
16-04-2005, 14:58
I barnomsorgen, administrativt numera.
sjuksköterska inom äldrevården
peterinas
16-04-2005, 15:23
jobbar på loppis och gör fynd varje dag . tidigare butiks konsulent inom mat och dryckes branchen
Bjäbban
16-04-2005, 16:25
CITAT (Castea @ 15-04-2005, 23:17) Försäkringsbranschen. Jag med!
Jag jobbar inom ett privat vårdföretag som enhetschef med bl.a
personalplanering, personalhandledning, budget, verksamhetsmål, arbetsmiljö, löneadministration, budget- och resultatprognoser, kvalitetssäkring.
Inga från Närke
16-04-2005, 17:17
jobbar som Administratör/Inköpare och håller ordning på 20 arbets-kamrater (killar) i ett företag som säljer tjänster. Tjänsterna vi säljer är reparationer av produktionsmaskiner som svarvar, robotar m.m. Totalt är vi 350 st i företaget men vi finns på orten där vi arbetar, huvudkontoret finns på annan ort.
CITAT (Ralf @ 16-04-2005, 15:24) CITAT (evarina @ 16-04-2005, 13:09) Jobbar på läkemedelsupplysningen. Varför ska män ta Viagra när kvinnor tar Vivägra?  ja, det kan man ju undra! Hoppet är väl det sista som överger en man, kan man tro  !! Jag pluggar till personalvetare ett år kvar av fyra *pust*... Sen vill jag gärna arbeta med att förbättra den psykosociala arbetsmiljön för människor  ! Annlouice
jag jobbar med människor! Barn/ungdomar (samt en hel del med mig själv  )
kristerh
16-04-2005, 19:47
Bank, där jag håller på med aktier. krister
jobbar bara med mej själv (sjukpensionär)
CITAT Jag pluggar till personalvetare ett år kvar av fyra *pust*... Personalvetare... vad läser man då? Är det mer mot ekonomins företagsorganisationämnen eller är det mer mot sociologins och psykologins människovetenskapliga håll?
birgitek
17-04-2005, 19:32
Jag jobbar med energi- och miljöfrågor. Birgit Ek
anne-li i olofstorp
17-04-2005, 19:39
CITAT (Maria i Helsingborg @ 16-04-2005, 09:54) Jag jobbar med människor :wub:
Trädgården behöver jag som motvikt till alla frågor man måste besvara, alla "problem" man hjälper att reda ut och alla dessa olyckliga situationer/relationer vi människor försätter oss i. Här hämtar jag kraft och får tid att reflektera...... Precis så är det för mig också. Jag jobbar som ombudsman inom Metall och möter många människor med svårigheter. Både anställda och arbetsgivare. Kurator ofta -fast utan utbildning- bara med mycket empati och medkänsla.
CITAT (Dzad @ 17-04-2005, 17:35) Personalvetare... vad läser man då? Är det mer mot ekonomins företagsorganisationämnen eller är det mer mot sociologins och psykologins människovetenskapliga håll? Man kan välja sociologisk, pedagogisk eller psykologisk inriktning. Jag har valt psykologi (arbetspsykologi) som jag läser till D-nivå. Utöver detta har jag läst arbetsrätt 20 p och läser just nu en kurs som heter "Personalarbetets innehåll och metoder". Till hösten ska jag läsa företagsekonomi A. Stor kontrast till psykologin men ack så välbehövligt! Tyvärr är den inte riktad till personalekonomi men man kan inte få allt! Hade även velat läst arbetmiljörätt B men den har de tagit bort i år, synd! Annlouice
Hmmm, inga titlar?! Just nu jobbar jag med att ta hand om en 4-åring, ett hus och en trädgård och samtidigt läsa på distans. Tidigare har jag haft ett yrke då jag jobbat med sjuka människor, gett dem medicin och skött om dem.
Jag jobbar med att mocka skit och mjölka kor och mata kalvar och köra traktor, rulla halmbalar, bygga reparera och riva, laga vattenläckor, laga maskiner, måla väggar, skura golv, vända papper m.m m.m lite av varje alltså...fast jag har bara en titel...
Jag arbetar som datatekniker inom telekom.
pisanggoreng
18-04-2005, 07:18
Jag jobbar inom universitetsvärlden. Än så länge...
Jag arbetar på förskola med barn 1-5 år. Världens härligaste jobb!! I vilket annat jobb får man pussar och kramar varje dag?
farbror B
18-04-2005, 07:37
Skulle kunna kalla mej kontorschef, eller kanske kanslist..
djingis
18-04-2005, 07:37
och jag arbetar med ungdomar. Har hemundervisning med ungdomar som inte kan komma till skolan av en eller flera anledningar.
Jag är förnärvarande hemma o vårdar knasig kropp o om några månader hemma o vårdar nyfödd bebis.  Annars arbetar jag med barn o ungdomar, både inom skola, förskola, fritids el inom kyrkans verksamhet. Kan även pyssla med lite av varje inom pedagogisk bildframställning o skrift ockås, men det var ett tag sedan jag hade ork att göra det. Har en sexårig multifunktionshindrad pojke som kräver en hel del omsorg.
Yin o Yang
18-04-2005, 07:53
Jag jobbar på bibliotek - ett härligt jobb där man får mycket positiv feed-back  . Och tänk så mycket trädgårdsböcker jag har tillgång till
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|