Full version: Så små smulton, så
Jill-Ulrika
Nu har mina (egentligen för gamla) smultonfrön börjat gro. De är pyttesmå och så söta att jag oroar mig för att ta dö på dem bara genom att titta på dem.

Jag blir så ivrig nu när de börjar komma upp! Hittills har de stått mörkt och varmt och de är fortfarande bara några millimeter höga. wub.gif

Hur ska jag göra här framöver? Låta dem vara (d.v.s. låta dem stå mörkt) eller ställa dem ljust som i ett soligt fönster eller nåt annat.
Alla matnyttiga smultrontips välkomnas!
TeliaNet
de är ju mörkergroende så du bör nog låta dem stå mörkt några dagar till, då alla kanske inte tittat upp ännu.
sen ställer du dem ljust, under lysrör eller i riktigt ljust fönster utan brännande sol.
kerstin z5-6
Mörkergroende frö kan annars täckas med jord o ställas ljust direkt efter sådd .....
Vänta inte för länge med att flytta dem till ljus ,
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon