Har sått en massa chili och paprika från fröer (köpefrukter) Det har gått bra förut och nu när jag anlagt köksland tänkte jag att de kunde ju må bra där ute. Men min undran är nu hur stora / gamla bör plantorna vara innan jag kan skicka ut dem och är de frostkänsliga ellerär det något annat jag måste tänka på när jag skickar ut dem?
Tänkte att någon planta får vara kvar inne så att inte allt går åt skogen om det nu skulle göra det.
Ciczi
De kan vara hur små som hellst. Men varken paprika, chili eller för den delen tomat tycker om kyla. Så man bör inte ha dem utomhus om temperaturen går under +8 grader någon gång under dygnet! Även om det inte är frost så skadas de alltså av låga teperaturer, de stressas och stannar helt i växten.
Och dom måste avhärdas innan dom flyttar ut, annars vill dom inte.
/Åsa
CITAT (Gåsis @ 20-04-2005, 07:54)
Och dom måste avhärdas innan dom flyttar ut, annars vill dom inte.
/Åsa
Avhärda??
Nu får jag lära mig något nytt? Vad betyder det?
Ciczi
kerstin z5-6
20-04-2005, 09:42
Det betyder att du sakta vänjer dem vid utelivet -i tex en kartong med frostduk på som solskydd och i skuggan -ett par tim de första dagarna sen längre tid -brukar ta ca 1 vecka
Så om jag börjar lite sakta med ett par timmar mitt på dagen när jag ändå är ute och sedan ökar för att sista dagarna sätta ut dem när jag går på jobb på morgonen och ta in dem på kvällen. Funkar det då tro? När vet man om de är avhärdade?
Behöver jag göra samma sak med mina kryddor? Basilika, persilja, gräslök och Oregano?
Ciczi
De flesta växter mår bra av att avhärdas innan utplantering. Framförallt är detta för att de ska bli lite stadigare och tåligare. Växter som inte har fått vind, kyla och direkt sol tål heller inte så mycket vind, kyla och sol. Jag har råkat ut för att plantor nästan rivs sönder av vinden när jag har flyttat ut dem utan en period av avhärdning. Efter nån vecka utomhus brukar man redan märka skillnaden, då plantan fått stadigare stjälk och tjockare och grönare blad.
Chili skulle jag inte flytta ut än på ett tag p.g.a. frostrisken. Förra året flyttade jag ut dem i slutet av maj, och då hade jag haft nattfrost flera gånger under maj. Enligt mina dagboksanteckningar från förra året fick kryddväxterna som jag flyttade ut (utan avhärdning) i mitten av maj frostskador. Om jag minns rätt var det främst mejram som tog lite stryk.
Åsa, mälardalen zon 2
20-04-2005, 15:47
CITAT (ciczi @ 20-04-2005, 12:30)
Så om jag börjar lite sakta med ett par timmar mitt på dagen när jag ändå är ute och sedan ökar för att sista dagarna sätta ut dem när jag går på jobb på morgonen och ta in dem på kvällen. Funkar det då tro? När vet man om de är avhärdade?
Behöver jag göra samma sak med mina kryddor? Basilika, persilja, gräslök och Oregano?
Ciczi
Basilikan måste du vänta länge med att plantera ut den är väldigt köldkänslig den är bättre att låta stå inne ett bra tag till.
Susanna
20-04-2005, 19:54
Jag har haft chili på friland tidigare men nu odlar jag den i kruka. Eftersom frukterna oftar behöver lång tid på sig att mogna kan det vara bra att kunna ta in plantan på hösten. Jag tror också att det är så att chilin inte sätter frukt om det är undre 15 grader.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.