Full version: Varmbänken funkar :)
tomba
Har nu en fungerande varmbänk (refererat i "jord och kompost" under rubriken "färsk hästskit gratis jipppiiiiii") ohmy.gif huh.gif
Men sen då? vad ska jag så? Har ngn ngn erfarenhet av det. Vad trivs och lyckas bäst? Framtill nu har det varit en fråga om att få värme i bänken så jag har inte hunnit fundera så mycket över växtval.
skulle vilja förkultivera endel sommarblommor (Utrymmesbrist inne)
samt endel ätbara grejer typ rädisa, mm.
Hjälp mej med sortvalet så att jag inte floppar på slutrakan sad.gif unsure.gif
tomba
Nu börjar det brinna i knutarna värmetoppen är över och jag borde börja så. Hänvisar till mitt tidigare inlägg sad.gif sad.gif sad.gif
kerstin z5-6
är det ätbart du är intresserad av ? -I så fall är nog de köksträdgårdskunniga du ska vända dig till
men i den tempen kan du i princip så vad du vill
tomba
Jag är nog intresserad av lite allt möjligt sommarblommor, ätbart, mm. Vad ska man INTE så? mao vad misslyckas säkert? sad.gif
KURT
Sallad är alltid bra vid den här årstiden. Den brukar hinna gro och skördas på drygt 1 mån, så är det det ännu plats för att så annat i början av juni. Speciellt olika typer av asiatiska grönsaker brukar vara snabbväxande.
tomba
Nu är det så(l)tt. laugh.gif laugh.gif
Det blev övervägande sommarblommor och en hel del sallat blad och huvud, lite babymorötter salladslök osv. vi får se hur det artar sej.
En notering; det verkar som om spånblandad hästgödsel brinner lite lugnare än med annat strö, men det får jag veta först då järnnätterna kommer i början av juni.
Pröva! det rekommenderas "varmt"
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon