Full version: När omskolar man?
Annie2
Hej, mina små frön grodde väldigt fort iår 3 dagar för allihop, men det blir ju snabbt trångt i burken, hur stora ska de få bli innan jag börjar flytta isär dem?

Behöver jag nämna att jag inte är duktig på detta och att förra årets katastrofer fått mig att inse att jag behöver en del hjälp, all som kan fås!

Det jag sått,
Kantlobelia
Dorotheablommor
Gyckelblomster
ZaraP
Har tyvärr inget bra svar, men hoppas själv få ett biggrin.gif angående
mina lejongap! De är ännu pyttesmå men många i samma kruka.
Det är första gången jag sår lejongap och visste inte att de var
så lätta, tänkte att det kommer väl bara upp en och en annan...
Finns mer tips om lejongap och uppdrivning av dem så mottages
det tacksamt, ev toppning och sånt!

Mvh Zara
Åsa, mälardalen zon 2
Huvudregeln vid omplantering brukar vara att växten fått karaktärsblad + att de är tillräckligt stora för att man ska kunna hantera dem.

Har inte odlat doroteablomster eller gyckelblomster men jag har odlat kantlobelia. Kantlobelian direktsådde jag i 10cm krukor(flera frön per kruka)så jag behövde aldrig hålla på och omplantera, har du sått i låda kan du ta upp tussar och plantera i större kruka när de har kommit upp några centimeter så att de går att hantera.


Lejongap har jag alltid direktsått utomhus i april-maj, har aldrig brytt mig om att toppa och liknande, de har fått sköta sig själva och de har blivit bra ändå.
ZaraP
Tack för infon om lejongapen!
Jag har ju frön kvar av mina "Bizarre", så jag provar
båda metoderna, förså och direktså...bor ju i zon tre
så jag har kanske inte riktigt samma tur som du då?!

/ZaraP
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon