Cilla
Vad tror ni om torvisolering som suttit i hus 50 år som material att blanda ut befintlig jord med för t ex magnolia, rhododendron och lönnar som vill ha lite surare?

Och vad tror ni om bark från tall? Att flisa det till smul och blanda ut det i en lerjord? Stjäl det all kväve när det bryts ned tror ni? Kan det ha några jordförbättrande egenskaper? Vad kan man annars göra med 15 säckar barkflagor från tall?
KURT
Tycker att all förbättring av jordens struktur är vikigare än ev näringsinnehåll. Kväve kan man alltid tillföra på en massa olika sätt. Torv har jag inte hört talas om som isoleringsmaterial, myrstackar har jag dock hört talas om som isolering!

Skall man inte ha tallbarken i trädgården så kan man använda den till att odla murklor med, istället för tidningspapper:

http://www.svampguiden.com/forum_visa.asp?...ffset=50&ipos=3
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon