Full version: Rhododendron
Anki på Öland
Har köpt en Rhododendron fast jag misstänker att den kalkrika jorden här inte är vad den vill stå i. Vad kan jag göra för att jorden skall bli mer vad den vill ha?
Anki
kerstin z5-6
Upphöjd egen bädd med Roddejord ph 5...
att förbättra befintlig kalkjord med en "grop" för just rodden , med surjord hjälper inte nåt vidare
-kalken rinner in o den mår inte bra av det
Man kan även göra egen jord av ogödslad okalkad torv/sk naturell , och välbrunnen kodynga i mindre mängd -ev lite grov sand o grus kan ingå i blandningen med.
Anki på Öland
Tack, skall göra mitt bästa, men det låter som om det är dömt att misslyckas......... sad.gif
Anki
kerstin z5-6
nejdå -jag har hård lerjord som inte heller är bra o antagligen har den dessutom för hög kalkhalt .. mina roddar mår utmärkt i sina upphöjda surjordspartier tongue.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon