E&B
Fick ett persikotrd "red heaven" av maken i fdelsedagspresent. Undrar om han vet vad han gjorde?! Det r nu planterat i sderlge och vid husvgg...Har skt efter sorten p ntet...men hittar inget... Ngon som vet ngot/har erfarenhet???!
Bor i Vrgrda/ Vstergtland. Tror det r zon 3-4??! /Eva
Cilla
Om jag inte minns fel r den rtt ny. Det r bra att det kommer nya sorters persika fr de tidigare var inte helt hrdiga och fick ltt krussjuka.

Se till att det inte blir torrt vid vggen och vattna ordentligt ngon gng i veckan nu nr trdet etablerar sig (dvs i sommar).
sa, mlardalen zon 2
Den verkar vara ganska ny i sverige men utomland verkar den ha funnits ett tag man fr ganska mnga trffar p skmotorerna ifall man sker p +prunus +"red haven"

http://www.google.se/search?hl=sv&q=%2Bpru...3%B6kning&meta=
Detta r en "enklare" version av forumet. Fr att se forumet med formatering och bilder kan du klicka hr.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon