Full version: Pipranka
Milex
Det finns två sorters pipranka, manchuriensis som kan fås som E-planta och macrophylla. Är det någon som har erfarenhet och vet vilken av dessa som blir bäst? Det enda som verkar skilja är höjden 4-6 m för den första och 5-7 för den andra. Är det något annat som skiljer?

Min andra fråga gäller priset. Jag kollade igår i en plantskola. Där hade de bara manchuriensis och de ville ha 390 kr för den. Jag anade visserligen att piprankor var dyra men... Ser på nätet prisuppgifter mellan 180 och 200 kr. Är det någon som har någon koll på priset i "era" plantskolor?
Heddas matte
har sett macrophylla för 195 eller vare 175.. kommer inte ihåg. Jag för min del skulle ha valt manchuriensis för jag har hört att den är något snabbare att sätt igång att växa och dessutom ska den ha större blad, vilket jag gillar.
Milex
Ja, större blad gillar jag oxå smile.gif Då får det bli en manchuriensis.
Jag får väl göra som vanligt när jag köper växter. Dvs blundar och håller för öronen och bara förtränger vad de kostar biggrin.gif
Ewa L
Det är synd att de är så svåra att föröka. Min Pipranka är enorm!!

Hade även försökt med avläggare i höstas, och det är möjligt att jag hade lyckats, men i min vårstädning av gränsande rabatt ryckte jag loss alltihop. sad.gif
Heddas matte
CITAT (Milex @ 18-05-2005, 20:23)
Jag får väl göra som vanligt när jag köper växter. Dvs blundar och håller för öronen och bara förtränger vad de kostar biggrin.gif

en utmärkt metod! funkar på det mesta..
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon