Full version: HP, Hardy Perennials
mulle
Engelsmännen säljer ju inte sina växter enligt härdighet i zon utan delar in dem i HP (Hardy Perennials), HHP (Half Hardy Perennials) o.s.v.
Eftersom jag nu ska till England med en stor tom väska för spännande plantinköp undrar jag om någon vet hur härdiga deras HP-växter egentligen är?
Kan jag utgå ifrån att de klarar sig i min zon som är II-III?
Mulle
kerstin z5-6
med få undantag kan du ha alla HP i din trädgård....
stina
Hur är det egentligen - får man ta hem levande växter från utlandet hur som helst??? Jag var i London förra året och hamnade på "farmers market" där jag inte kunde låta bli att köpa några växter. Fick lite skälvan i tullen när det slog mig att jag inte visste om jag fick ta in dom. Ingen såg dom och jag frågade inte sleep.gif

/Stina
mulle
Efter att vi gick med i EU får vi bära hem plantor för eget bruk utan att tullen knystar!
Därför stor tom väska.... rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif
Mulle
stina
Vad bra!!! biggrin.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon