Ja, King Edward är bra. Rekommenderas. Tycker inte den är såvärst sjukdomsbenägen heller, även om nyare sorter säkert är resistenta mot virus och annat bös. Vad gäller bladmögel tycker jag inte att den är speciellt mycket bättre eller sämre än annat, och i Zon V kanske du har sån tur att du inte har mycket bladmögel i området (detta är dock en gissning).
Snöboll har jag ej provat.
Tillägg : King Edward är dessutom god

Men, det är vid lagring som den riktiga mjöliga konsistensen kommer fram. King Edward är god även som färskpotatis, med smör (och kokt med skalet på), men då är den inte riktigt mjölig.
Är det färskpotatis du vill äta med smör så skulle jag nog satt både King Edward och en annan sort...mandelpotatis kanske? För den kanske är aningen mjölig även som relativt färsk? Någon som vet? Den har jag dock inte provat att odla själv.