Full version: Hörrni vet ni att...
Pinup
sköldpaddor och fiskar äter mördar sniglar:-)
Jag upptäckte det i dag jag provade att slänga i en för skojs skull, och den blev uppäten på momangen:-)

/Johanna
rosita
Det låter ju jättebra! Då ska vi kanske bli fisk- eller sköldpaddsägare hela bunten?! Det tål ju att tänkas på i alla fall. rolleyes.gif
Åsnan
Myskankor äter oxå mördarsniglar, så nu får alla whist.gif bli ankägare.
Maggan H
Kruxet är ju bara att fiskarna inte går upp på land! -fear-.gif Och det är väl de de finns, de rackarna! Jag slängde i åkersniglar i fjol till idarna, och de var tokiga i dom. Jag har funderat på sköldpaddor, men rymmer de inte sin väg? crazy.gif Skulle varit roligt att ha sådana.
uno
Tack för den informationen. Då är det ju lätt som en plätt att bli av med mördarsniglarna en gång för alla. Man gör en stor damm av hela trädgården och däe har man erforderligt antal fiskar och sköldpaddor. Fantastiskt.
160kvm stort hus
Äter grodor sniglar?

För vi har nämligen väldigt mycket grodor på tomten men inte en endaste liten snigel....

Ammoura
Svärmor har redan lovat att vi ska få låna hennes myskanka senare när sniglarna kikat fram och staketet är färdigt smile.gif
Landsköldpaddor måste ju gå bra att ha. Eller varför inte ett par varaner? Dom äter säkert för fullt. Tyvärr skulle dom nog tycka om mina katter också..
Sen så har folk en tendens att alltid ge bort öl "här har du ett flak som tack för hjälpen", men ingen av oss tycker om öl så det kommer bli massor av snigelfällor. Den här sommaren vägrar jag offra mina plantor som snigelmat.
En fråga, är dom möjliga att utrota på sin tomt eller kämpar man bara för att hålla dom under kontroll?



Får väl erkänna att jag däremot låter ett rådjur springa här och äta på vad den vill bara för lyckan att få se den på så nära håll. All frukt och grönt som blivit lite gammalt åker ut genom lilla köksfönstret på sidan av huset för att locka hit den. Visst är jag hemsk. Men så fort staketet är på plats så kommer den håller ute.. Därför kan jag med gott samvete fortsätta ett tag till smile.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon