katsan
Jag undrar om det är någon som vet hur reglerna är, får man köpa växter utomlands och ta hem till sverige eller? Tidigare tror jag att det var OK att ta med sig frön för de kunde inte bära med sig sjukdomar men hur är det nu? Kan man ta sticklingar om man hittar nå´t man vill ha och kan man då också ta med sig en kruka inkl. jord?

Ja, vi ska i alla fall resa till Frankrike i sommar, man vet ju aldrig men kanske ha-begäret drabbar och då är det ju bra att veta vad som gäller.

Någon som vet?

Hälsningar

Katsan
pejori
vad jag har förstått, får man ta med frö och sticklingar, men inte någon jord wub.gif wub.gif
kristerh
Inom EU får man ta med sig blommor o plantor fritt.
krister
Hannele
CITAT (pejori @ 08-06-2005, 18:03)
vad jag har förstått, får man ta med frö och sticklingar, men inte någon jord wub.gif wub.gif

2 kg jord får man ta med sej, men onödigt att bära, om man flyger.
Anki på Öland
Nån som vet om det gäller USA också??? Skall till Boston nästa vecka och leverera en valp och hon som skall ha den jobbar på en handelsträdgård............ Kan det bli bättre??? biggrin.gif
Skulle vara roligt om man kunde ta med något roligt hem.
Anki
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon