Full version: Bort med syrénen!(?)
Jyppan
Jag tror att jag har bestämt mig för att hugga ner mina syréner (ljuslila och vita). Busken är för stor (högre än vårt lilla tvåvåningsradhus) och skuggar för mycket, och eftersom den blommar i bara en vecka varje vår innan den översållas av fula bruna frökapslar som man inte kommer åt att klippa bort, tänkte jag helt sonika ersätta den med något annat. Den önskade busken skall fungera som visst insynsskydd (utemöblerna står bakom busken) men behöver inte skugga så jättemycket; när solen väl skiner i det här landet vill inte jag sitta i skuggan. Här följer mina frågor:
Är det svårt att utrota en syrén?
Har ni några förslag på ersättningsväxt?
Ett alternativ jag tänkt på är att sätta upp en spaljé - men då måste man väl både kunna snickra och gjuta i betong? Finns det att köpa färdigt?

Jyppan
Zazu
tänker du bara hugga ner syrenen så blir den svårutrotad, den kan då nämligen börja och skicka en massa rotskott.

mvh zazu
Kakaduan
Kan du inte bara skära ner den? Då kommer det fina, nya friska skott som blommar om något år och på en höjd som är hanterlig. Det tar ju trots allt ett tag innan den blir sådär hög igen att det stör.

Åren den står på tillväxt är den ju fint grön och dekorerar nog sin plats.

Kakaduan
snofsan
I stället för att ta bort syrenen helt kan du ju begränsa den lite, klippa ner en del grenar och korta in en del andra. Sedan kan du plantera en kameliashersmin intill syrenen, så dras blickarna till den kring midsommar och framåt.

Det finns säkert någon tredje buske som blommar under augusti som skulle passa ihop med syren och shersmin men har ingen i huvudet just nu.

Kanske någon annan kan ge tips.

Tycker du inte att det är drastiskt att helt sonika hugga ner en buske som trivs
så bra att den blivit både hög och blommar flitigt?

Klipp i stället för att hugga! tongue.gif biggrin.gif laugh.gif
Heddas matte
en syren kan lätt växa ur en liten trädgård, så jag kan förstå om man vill byta ut den mot nåt annat.. min granne har en stor syren precis bredvid staketet.. ohmy.gif rolleyes.gif biggrin.gif och dom har inga planer på att byta ut den även om jag kanske tycker den är sådär lagom festlig.

Syrener har djupa rötter.. man får gräva djupt och länge. Jag tycker en spalje låter trevlig.. där man kan odla flera olika växter som blommar vid olika tidpunkter.
Jyppan
Tack för alla svar! Jag ger syrénen en chans till och gallrar bort endast de äldsta grenarna i år (fast jag orkar inte vänta till nästa vårvinter, som det står i böcker). Jag har planterade en klematis i den förra året så kanske delar av den blir lite tjusig till juli!

Jyppan
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon