CITAT (Rossi @ 15-06-2005, 17:57)
Ina! Under det året - spred sig inte lössen till dina andra växter? Det är väl det jag är lite rädd för.
Vi hade ett paradisträd som var ungefär 1 meter i omkrets och det gick ull-löss på det ... Ni kan ju tänka er alla skrymslen och vrår i ett paradisträd. Växten var gammal men den fick stryka på foten trots att vi kämpade en hel del. :angry:
Dom spred sej och visst var det vissa växter som dukade under... Men jag pillade och pillade och dom löss jag inte kunde pilla bort dränkte jag i Provadosprej!!
Jag begränsade inte Provadopinnarna till de växter som jag hittade lus på utan ALLA mina växter i ALLA rum gick på dubbla doser pinnar. Sprejandet reserverade jag för de plantor jag hittade lus på och då sprejade jag rakt på lössen!
Det blev dyrt men det hade blivit ännu dyrare att köpa nytt och jag hade många stora plantor som jag inte ville klippa ner.