CITAT (Gossen Ruda @ 20-06-2005, 21:49)
Jag har nu gjort återbesök på brottsplatsen. Inte en stackmyra i sikte. Däremot såg jag ett par flygande insekter som troligen var grävsteklar. Dessutom fanns det i sluttningen flera nygrävda bon av andra grävsteklar eller bin. Sånt såg jag inte tidigare så operationen tycks ha lyckats.
Det låter bra tycker jag. Stackmyrorna brer ibland ut sig något hiskeliga.
I skogen här har samma myrstackar funnits i minst femtio år! Utom en som dom övergav förra året av någon anledning jag inte förstår, och började på ny kula sju meter längre bort. Myrvägen däremellan var verkligen en autostrada, men enkelriktad!!
Ofta utökar de stack-systemen, men denna gamla stack var totalövergiven.
Närmare gården har de på senare år försökt invadera även MINA marker, dvs husen och trädgården. Då säger även JAG stopp

. Ibland med ganska hårdhänta metoder...
Då håller de sig borta ... ett år... (om jag har tur).
Det senaste är att de har invaderat en
pion på gårdsplanen! Svartmyrorna har fått ge sig av, och de aggressiva skogsmyrorna vaktar ilsket i samlad tropp över varenda knopp på den stora gamla luktpionen.
En av dem bet lillflickan i fingret!
Så vi kommer snart att ukämpa en revisstrid igen...
I skogen både får och SKA de vara, det är
deras revir, de var där först. (långt före mig) Men husen och gårdsplanen är mina, med
arvsrätt, så det så!