Sådde några frön av coctailtomat i våras som har kommit sig ganska bra nu undrar jag bara hur jag ska sköta dem så de får blommor och sen börjar bära frukt.
Ska man toppa eller tjyva coctailtomater och vilken gödning vill de ha?
Åsa, mälardalen zon 2
18-06-2005, 15:50
cocktailtomat är inget sortnamn det talar bara om att det blir lite mindre frukter (det talar inte om ifall det är en sort som ska tjuvas eller ej), vilken sort var det du sådde det borde stå på påsen?
Hur odlar du tomaterna (i hink, friland, växthus)?
Jill-Ulrika
18-06-2005, 21:39
Misstänkte någonstans att debara kallades cocktailtomater särskilt eftersom jag inte hittade vad jag sökte på nätet
Hursomhelst odlar jag i hink och blomjordspåse på söderbalkong. Tyvärr vet jag inte vilken sort det var har inte varken förpackning eller påse kvar. Satte bara ner några frön på prov
Har tidigare köpt sticklingar av busktomat tror jag och de behövde ju inte tjuvas nu vet jag varken ut eller in hur jag ska göra
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.