Keya
det förvånar mig att flera odla-vänner inte vill tro på informationen om den nya besprutningen och dessutom försvarar besprutning. För mig har det varit ett självklart val att köpa ekologiskt i många år. Det finns t.om några tappra ekologiska jordgubbsodlare.
Enligt kemikalieinspektionen har det tidigare saknats dokumentation om preparatet och därför har det varit förbjudet MEN...."Den tidigare saknade dokumentationen har lämnats in och bekostats av företaget Syngenta, som alltså marknadsför och säljer Vertimec" enl.SVT Hur opartisk och tillförlitlig tror ni den dokumentationen är?
Alla ni som har en liten jordplätt odla era egna gubbar - det går utmärkt utan gifter
*Eko*
wub.gif

Fram med krafttag....
stöd ekologisk odling!
lavendel2
Självklart! rolleyes.gif
*Eko*
CITAT (Keya @ 21-06-2005, 20:37)
.... Enligt kemikalieinspektionen..........
bekostats av företaget Syngenta, ............

Jag vill bara påpeka till nyinkomna läsare att denna tråd började under inlägget med rubriken; Nervgift - besprutade jordgubbar av Felix Matte rolleyes.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon