Jan af Lisö
22-06-2005, 12:55
Kan man på något entydligt sätt översätta amerikanska klimatzoner till svenska dito ?
Varför: Det finns mycket info på nätet, t.ex om olika magnoliornnas härdighet, vilket uttrycks nästan alltid i amarikanska klimatzoner.
Ophelia
22-06-2005, 13:09
CITAT (Jan af Lisö @ 22-06-2005, 13:55)
Kan man på något entydligt sätt översätta amerikanska klimatzoner till svenska dito ?
Varför: Det finns mycket info på nätet, t.ex om olika magnoliornnas härdighet, vilket uttrycks nästan alltid i amarikanska klimatzoner.
Den här läken kanske lan vara till hjälp.
http://hem.passagen.se/snowpalm/swe/climate.html
Och här är en annan länk där frågan diskuteras
svenska kontra amerikanska zonerMulle
Ludvig Johansson
27-06-2005, 12:34
Hej
Som man kan förstå av diskussionerna om man följer länkarna är det mycket svårt att översätta zonsystemet. I större delen av nordamerika har man ett utpräglat kontinentalt klimat med extremt varma somrar och kalla vintrar. Samtidigt ligger t.ex. större delen av USA ganska långt söderut så solljuset är intensivt. De långa varma somrarna OCH jämna klimatet gör att växter dels kan lagra upp näring/energi för att klara kölden, dels inte luras av tillfälliga värmeperioder att börja växa vid fel tidpunkt. I norden har vi relativt milda vintrar men tyvärr också kalla somrar. I stora delar av Sverige kan våren vara ganska lynnig, vilket bl.a. skadar Magnolior som gärna vill köra igång direkt. Växter från Himalaya kan också lätt bli våren. Så om man vill jämföra klimat och växthärdighet ska man försöka hitta områden som påminner om varandra, t.ex. skulle kanske New England vara rimligt att jämföra med Sverige.
En slutsats borde vara att det inte räcker med att tänka på vinterskydd, man måste dessutom skydda från tillfälliga frostnätter på vår/höst och maximera värmen på sommaren. Samtidigt får inte växten fortsätta växa för länge då avmognaden då äventyras.
Ett enkelt sätt att förbättra härdigheten är att odla i sand. I princip lägger man en rejäl bädd med vanlig sand på en höjd till 50 cm och planterar i den. För att gödsla och minska uttorkning (och skapa värme) täcker man bädden med ett tjock lager gräs. Framåt hösten tar man bort gräset för att växten ska avmogna bättre och för att det inte ska komposteras helt.
Om man är lite positivt lagd så kan man konstatera att det finns växter som är mer lättodlade i norden än i USA, t.ex. Jättegunnera som trivs i vårt fuktiga klimat.
Hannele
27-06-2005, 13:29
USDA zone 5 motsvara svensk zon I.
Enligt Botanica, skalan tvärtom än här:
USDA zone 0 motsvarar -50° och
USDA zone 12 är +16°.
Ludvig Johansson
27-06-2005, 14:23
Om man går utgår från definitionen av amerikanska zon systemet med medelårslägsta får man att varmaste delen av Skåne är US zon 8, Götaland upp till sjöarna är zon 7, och sedan sjunker det ytterligare. Varmaste delarna av västra Norge klassas i bland som zon 9 (alt 8b)!!!
Om man däremot vill utgå från hur växter uppfattar klimatet så får Skåne en sämre klassning pga dåliga somrar, och då kan nog US zon 5 stämma. Fast det beror och andra sidan på vilka växter man utgår ifrån.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.