Full version: vad för chili?
mekare
Hej!
Jag har fått en chiliplanta av en vän som inte minns vad hon sått. Jag fick den förra året men den den har inte givit "frukt" föränns detta år.

Nu till min fråga. Jag undrar vad det är för styrka i chilin (vågar inte smaka).
chilifrukterna är vita med lila översida och ca. 3-5 cm långa.

kan någon hjälpa mig?
noora
Kan det vara Bolivian rainbow? (se bild på t.ex. http://www.saunalahti.fi/~thietavu/Chili/L_annuum.htm - tyvärr är texterna på finska) Jag vet inte styrkan på denna, men om du lyckas identifiera sorten kan du prova söka efter den på webben.

Om du orkar kan du annars bläddra igenom Mats Petterssons chilidatabas:
http://hem.passagen.se/habanero/.

Sen tycker jag att du ska våga smaka i alla fall smile.gif Skär ut en pytteliten bit av fruktköttet (undvik kärnorna!) och prova den på tungspetsen. Det värsta som kan hända är att det bränns på tungan och läpparna en stund. Det är inte farligt och går garanterat över. Om det är för obehagligt kan man lindra med glass eller kall yoghurt.

Använd gärna plasthandskar när du skär chilin, så slipper du få eventuellt stark chili på händerna. Om du ändå får stark chili på händerna och det bränns hjälper det att tvätta händerna med kallt vatten och tvål. Diska kniven och skärbrädan först med kallt vatten och sedan med ljummet vatten och diskmedel för att få bort chilin.
Ophelia
Börja med att smaka på ena änden, den ände där inte fästet sitter. Försök att inte få med det vita. Styrkan avtar ju längre bort från fästet man kommer samt undviker det vita. Bland chili kan man säga att "storleken har betydelse", vet inte om det stämmer hos alla chilifrukter men ju mindre desto starkare har jag hört.

Klart du vågar prova men du behöver ju inte häva in en hel frukt i munnen på direkten.

Om det skulle vara Bolivian Rainbow har jag hittat några länkar:

http://www.geocities.com/peppyclub/rainbow.htm

http://www.heirloomtomatoplants.com/new_page_1.htm
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon