|
Inkognito
03-07-2005, 23:17
Jag finns här under ett annat namn som jag inte vill ha "förstört" men jag undrar hur det ligger till. Vill vi ha kvar Småpratsavdelningen som det har blivit nu?
Bettson
03-07-2005, 23:52
Abselut. I de lugnaste vatten stormar det då och då. Oftast är stormen i ett vattenglas och lugnar snart ner sig. Det har den gjort förut. Bjuder bara alla till så har det snart stormat klart för den här gången. Jag säger för den här gången för det kommer sökert nya stormar av varierande styrka och längd. Sådant hör till relationer. Men som Dr Phil säger. Om du måste välja mellan att ha rätt och vara gift vilket väljer du då. Så är det med andra konflikter också. Man måste vilja förstå när det är dags att lägga ner stridsyxan, att freden är beroende av det och att det är viktigare att få fred än att få slå sista slaget. Så gräv ner stridsyxan kära vänner, det mår alla bäst av.
Varför lägga ner???????? Vem är det som tvingar någon att vara här, bara för att avdelningen existerar????
Undrar amaira.
*Felix matte*
04-07-2005, 05:31
Så här ser det ut på startsidan... är det då så svårt för dem som enbart är intresserad av trädgårdsfrågor att gå förbi Småprat i allmänt forum. och... varför inte våga fråga i eget namn... det fattar inte jag
"Småprat" fungerar ypperligt, med tanke på att dess främsta syfte väl är att hålla forumets huvudavdelningar (dvs, trädgårddiskussionerna) så fria som möjligt från icke-trädgårdsrelaterade diskussioner.
Sulawesii
04-07-2005, 07:50
Skulle de lägga ner Småprat skulle jag bli jätteledsen  ........ Det är ju faktiskt så enkelt att man undviker avdelningen, eller vissa trådar, om man tycker att den är jobbig. Det gör jag själv emellanåt.
Hade inte Småprat funnits så hade jag inte alls varit inne på odla speciellt ofta. Bara när jag hade behövt info i någon trädgårdsfråga.
Nu är jag inne på odla varje dag och inte bara på Småprat utan även på de andra avdelningarna.
Hannele
04-07-2005, 08:30
CITAT (Inkognito @ 04-07-2005, 00:17) Jag finns här under ett annat namn Heja modiga? Ingen har väl önskat ta bort Småprat?
Tropeden
04-07-2005, 08:46
CITAT (Hannele @ 04-07-2005, 09:30) Ingen har väl önskat ta bort Småprat? Minst 11 personer hittills önskar just det.
ninnisky
04-07-2005, 08:52
CITAT (Tropeden @ 04-07-2005, 09:46) CITAT (Hannele @ 04-07-2005, 09:30) Ingen har väl önskat ta bort Småprat?
Minst 11 personer hittills önskar just det. och med mig blev det 12
Hannele
04-07-2005, 08:55
CITAT (Inkognito @ 04-07-2005, 00:17) Jag finns här under ett annat namn CITAT (Tropeden @ 04-07-2005, 09:46) Minst 11 personer hittills önskar just det. Vad hette Tropeden innan?
Tropeden
04-07-2005, 09:25
CITAT (Hannele @ 04-07-2005, 09:55) Vad hette Tropeden innan?  Ingen vet. Tropeden kanske inte finns överhuvudtaget? Eller snarare kanske är Tropeden alldeles nytillkommen?! Eller Tropeden kanske bara läst utan att fixa sig en signatur en tid? Vissa saker får man aldrig veta. Sånt händer, vettu.
CITAT (Tropeden @ 04-07-2005, 10:25) CITAT (Hannele @ 04-07-2005, 09:55) Vad hette Tropeden innan? :unsure:
Ingen vet. Tropeden kanske inte finns överhuvudtaget? Eller snarare kanske är Tropeden alldeles nytillkommen?! Eller Tropeden kanske bara läst utan att fixa sig en signatur en tid? Vissa saker får man aldrig veta. Sånt händer, vettu.  They seek him here they seek him there. The Tropedo is everywhere!
Bettson
04-07-2005, 09:42
Det här känns lite konstigt. Stor omröstning angående forat småprats vara eller inte vara. Omröstningen ordnad av en person som inte vill förstöra sitt namn. Hur skulle man kunna förstöra sitt namn om man inte hade något lurt på gång. Många nya signaturer röstar för nedläggning. Signaturer som inte är mer än några veckor och som skrivit huvuddelen av sina inlägg i småprat. Sorry...... det här tar jag inte på allvar längre.
kristerh
04-07-2005, 09:47
Klart att småprat skall vara kvar!! krister
Hannele
04-07-2005, 09:49
CITAT (Bettson @ 04-07-2005, 10:42) Många nya signaturer röstar för nedläggning. Signaturer som inte är mer än några veckor och som skrivit huvuddelen av sina inlägg i småprat. Sorry...... det här tar jag inte på allvar längre.  Och de som skaffat fler signaturer, får rösta fler gånger.
CITAT (Felix matte @ 04-07-2005, 06:31) Så här ser det ut på startsidan... är det då så svårt för dem som enbart är intresserad av trädgårdsfrågor att gå förbi Småprat i allmänt forum. och... varför inte våga fråga i eget namn... det fattar inte jag  Kan bara hålla med. Om nu 13 personer inte vill ha kvar småprat, så behöver de inte ens gå in i den avdelningen. Odla-forumet är ju så finurligt uppbyggt att det finns chans till valfrihet.
Tropeden
04-07-2005, 09:50
Biggan_
04-07-2005, 09:52
Klart att småprat skall vara kvar. Varför skulle det inte vara kvar? De som inte vill ha kvar småprat, håller sig borta, och vi andra fortsätter att småprata
Hannele
04-07-2005, 10:09
CITAT (Inkognito @ 04-07-2005, 00:17) Jag finns här under ett annat namn som jag inte vill ha "förstört" CITAT (Tropeden @ 04-07-2005, 10:45) Hmm... då kan jag ge dig 2 uppdrag. för det första kan du försöka luska fram eventuell släktskap mellan mig och reserv och för det andra kan du försöka luska fram min eventuella tidigare signatur Ta inte bort Småprat, då fyller dessa tomtar snart även Skadedjur.
Copycat 2
04-07-2005, 10:12
Hejsan ! Jag hade lovat mig själv att aldrig mer skriva i småprat, jag känner att det inte finns någon plats för mig här, men för den skull så önskar jag ju inte att småprat ska försvinna för det. Jag har i alla fall lagt min röst. Jag brukar läsa i småprat, och det är lustigt att se hur många som ska behöva kopplas ihop med mig, jag har inte försvunnit från Odla.nu, bara just småprat. Reserv har legat illa till ett tag och idag blev jag tydligen en till, Rossi tror att Reserv är Tropeden också, och Hannele ifrågasätter vem mer Tropeden är. Det är rätt så många här på Odla.nu som måste lida av förföljesemani, varför måste man skaffa nya identiteter? Är det för att ni i själva verket sitter med egna små "tomtar på loftet"? När ska ni förstå att sånt här sårar, och det sårar djupt, jag har inte haft någon större lust att skriva i småpratsdelen just på grund av detta. Jag har vid flertalet tillfällen blivit ombedd att lämna forumet, i den frustration, sorg och vrede jag kände just då så raderade jag större delen av alla mina inlägg. Dom raderades INTE för att jag inte skulle kunna stå för vad jag sagt, det jag sagt står jag för och skulle gladeligen säga det igen. Likheten mellan mig och andra på forumet får jag se som en komplimang, Fenja vet i alla fall hur mina datakunskaper är, jag är glad att jag hittat ett forum som jag lyckats ta mig in på själv. Min största sorg när jag tog bort Copycat var att jag tog bort mitt album, jag är inte datakunnig nog att återställa det, men det är säkert inte heller någon som är intresserad av att titta på mina blommor. Jag har insett i det stora bråk som varit nu med Solis/Growymama (hette hon så?) att jag nog inte heller har något att komma med, det enda som jag gjort är att fråga om fröer och blommor. Men vad kan det bero på? Jo, jag vågar helt enkelt inte ha en egen åsikt här längre, man får på käften så fort man håller på sig och inte låter besserwissrarna trycka ner en, om jag vill visa min åsikt så har jag pm:at till dom berörda. Det är sjukt, fegt och inte alls min stil, jag är uppkäftig, ja, men det står jag för. Jag älskar inte er alla (som Solis) men jag respekterar att vi alla kan ha olika åsikter, om ni andra kunde respekterat att jag inte hade samma åsikter som ni så skulle allt varit annorlunda. Ojsan, nu blev det verkligen långt, jag ber om ursäkt för att jag svamlade iväg, jag lovar att det inte ska upprepas.
Tropeden
04-07-2005, 10:18
CITAT (Hannele @ 04-07-2005, 11:09) CITAT (Tropeden @ 04-07-2005, 10:45) Hmm... då kan jag ge dig 2 uppdrag. för det första kan du försöka luska fram eventuell släktskap mellan mig och reserv och för det andra kan du försöka luska fram min eventuella tidigare signatur Ta inte bort Småprat, då fyller dessa tomtar snart även Skadedjur.  Och VARFÖR i herrans namn lägger du in citat från en annan tråd här?!?!?!?
ninnisky
04-07-2005, 10:33
Fialotta
04-07-2005, 11:01
Ni får gärna ha denna avdelning kvar för mig, men jag tackar Alla goa människor jag haft kontakt med under åren här jag kliver ur med ett stort kliv...tycker det blivit alldeles för Obehagligt...
Ha en bra sommar.
Sulawesii
04-07-2005, 12:04
CITAT (Copycat 2 @ 04-07-2005, 11:12) .......men det är säkert inte heller någon som är intresserad av att titta på mina blommor. Jo, jag!! Och säkert många till!
Caprice
04-07-2005, 12:18
Klart småprat ska vara kvar som det är nu... !
Varför byr sej om att ta bort det, vill man inte läsa / skriva där är det väl lätt att inte gå in där...?
Caprice
Jag kan tycka att det är jobbigt när folk är ledsna och arga på varandra och vilja hoppa över att läsa, men jag har svårt för att låta bli... Bryr mej kanske för mycket eller nåt...
Kanske har jag några omedvetna idéer om att om jag håller koll och ser vad som händer så kanske det kommer något tillfälle när jag kan ställa allt tillrätta så folk blir glada och alla trivs med att vara här! Det är så jag önskar att det kunde vara!
Lars-Olof Arvids
04-07-2005, 12:58
Utan att ta ställning i huvudfrågan här är det ett par saker jag undrar över: Om småprat läggs ner, skulle allt detta tjafs genast försvinna då? Ni som vill ta bort småprat, är ni ute efter att helt förbjuda diskussioner om annat än trädgård?
Olle
Bettson
04-07-2005, 13:05
CITAT (Tropeden @ 04-07-2005, 10:50) Va bra så du inte blir blöt om fötterna eller sitter i sjön eller nåt!!!!
Bettson
04-07-2005, 13:06
CITAT (Lars-Olof Arvids @ 04-07-2005, 13:58) Utan att ta ställning i huvudfrågan här är det ett par saker jag undrar över: Om småprat läggs ner, skulle allt detta tjafs genast försvinna då? Ni som vill ta bort småprat, är ni ute efter att helt förbjuda diskussioner om annat än trädgård?
Olle Mycket intelligent fråga... Den skulle man vilja ha svaret på.
CITAT (Bettson @ 04-07-2005, 14:06) CITAT (Lars-Olof Arvids @ 04-07-2005, 13:58) Utan att ta ställning i huvudfrågan här är det ett par saker jag undrar över: Om småprat läggs ner, skulle allt detta tjafs genast försvinna då? Ni som vill ta bort småprat, är ni ute efter att helt förbjuda diskussioner om annat än trädgård?
Olle Mycket intelligent fråga... Den skulle man vilja ha svaret på. Svaret på den frågan är väl förmodligen inte enhetligt det heller!  Vad jag minns av tidigare diskussioner som rör den frågeställningen så finns det folk som vill att det bara ska dryftas trädgårdsfrågor här på Odlas forum. Det var väl delvis därför som Småprat skapades, tror jag - för att de som ville skulle kunna läsa och skriva enbart om trädgård... och för att de som vill kunna prata om annat ska kunna göra det också!
Eva i Skåne
04-07-2005, 14:07
Det är klart att småprat bör finnas kvar!!! Så mycket som skrivs och debatteras där så finns behovet. För det mesta är det ju en trevlig avdelning. En hel del allmänna diskussioner skulle säkert bara hamna i andra avdelningar. Det är väl bättre att ha "icke-trädgårdspratet" samlat???
Sen är det väl inte vi som besöker forumet som avgör frågan och jag har åtminstone inte hört något om att ansvariga funderat på att lägga ner avdelningen.
Jag är trots allt relativt ny här, så jag ska inte komma med alltför många synpunkter, MEN, det är sådan här "off-topic" konversation i exempelvis Småprat som gör forumet till ett "community". Kommer inte på nåt svenskt ord, men det finns säkert. En virtuell by, där det pga det stora antalet personer råder konkurrens om alla platser, alltifrån byäldste (i betydelsen "gammal på forumet, INTE gammal i ålder räknat!) till byfåne. Det råder störst konkurrens om dessa båda tror jag, ofta aspirerar samma personer till bägge posterna...  Som nämnts tidigare, om forumet ENBART handlade om trädgård skulle även de rena trädgårdsavdelningarna besökas av färre personer. Sen är det klart att en gammal god inläggsskrivarsed är att räkna till tio innan man skriver/besvarar ett inlägg, och att gärna ta en fikapaus innan man skriver =) När jag började skriva i diverse forum, mailinglistor, etc, på BBS-tiden innan WWW slog igenom, så skrev man alla inlägg off-line, sedan skickade man iväg dem, och sen spreds de över Sverige under natten. Nästa morgon hämtade man en ny bunt inlägg, som man läste, begrundade, och kanske besvarade. Vad jag menar är att det är lätt att drabbas av "skrivdjävulen" när man så oerhört snabbt kan både läsa och skriva. Jämför med speldjävulen. Stryktips går en gång per vecka. Väldigt få spelar bort liv och leverne på stryktips. Däremot trav, och poker, casinospel och enarmade banditer, där går det fort mellan insats och respons, och då kan folk bli beroende. Själv lider jag (eller snarare dem som läser) av att skriva alltför långt och omständligt, ofta, men det är något jag arbetar med att få bort.
Bettson
04-07-2005, 14:47
CITAT (Pirum @ 04-07-2005, 15:31) Jag är trots allt relativt ny här, så jag ska inte komma med alltför många synpunkter, MEN, det är sådan här "off-topic" konversation i exempelvis Småprat som gör forumet till ett "community". Kommer inte på nåt svenskt ord, men det finns säkert. En virtuell by, där det pga det stora antalet personer råder konkurrens om alla platser, alltifrån byäldste (i betydelsen "gammal på forumet, INTE gammal i ålder räknat!) till byfåne. Det råder störst konkurrens om dessa båda tror jag, ofta aspirerar samma personer till bägge posterna...  Oups..... Undrar hur många som sitter och undrar vem du menar och om de själva är föremål för denna glasklara analys. Och hur många som åter ställer sig frågan är jag önskvärd och törs jag skriva. Var den genomtänkt eller.....
CITAT (Pirum @ 04-07-2005, 15:31) ... Som nämnts tidigare, om forumet ENBART handlade om trädgård skulle även de rena trädgårdsavdelningarna besökas av färre personer. ... Jag tror inte det stämmer. Vi är flera odlingsintresserade som tröttnat att största delen av de ämnen man får upp när man listar "aktiva diskussioner" rör Småprat. Detta gör att man tröttnar att leta sig fram till de ämnen som berör trädgårdsdiskussioner. Åtminstone jag skulle vara här oftare och njuta av att ta del av den trädgårdskunskap som många medlemmar här besitter. Och till er som "snokar" vill jag tala om att de allra flesta av mina egna Småpratsinlägg härrör sig från tiden då Småprat till största delen handlade om saker som åtminstone var närrelaterade till odling. /Mimmi
Inga från Närke
04-07-2005, 21:54
CITAT (Sulawesii @ 04-07-2005, 13:04) CITAT (Copycat 2 @ 04-07-2005, 11:12) .......men det är säkert inte heller någon som är intresserad av att titta på mina blommor. Jo, jag!! Och säkert många till! och jag
Inga från Närke
04-07-2005, 21:57
CITAT (Caprice @ 04-07-2005, 13:18) Klart småprat ska vara kvar som det är nu... !
Varför byr sej om att ta bort det, vill man inte läsa / skriva där är det väl lätt att inte gå in där...?
Caprice Håller med Caprice till fullo. Tycker man att småprat ej trädgårdsrelaterat är obehagligt på något vis så är det ju så enkelt att man behöver inte gå in och läsa eller skriva där. Lätt som en plätt. Men jag tror nog att småprat trädgårdsrelaterat är lite lugnare nu när de som vill tjafsa på-mot-om något gör det i det andra småpratet eller vad tycker ni.
Inga från Närke
04-07-2005, 22:05
CITAT (MimE @ 04-07-2005, 19:15) Vi är flera odlingsintresserade som tröttnat att största delen av de ämnen man får upp när man listar "aktiva diskussioner" rör Småprat. Detta gör att man tröttnar att leta sig fram till de ämnen som berör trädgårdsdiskussioner. Åtminstone jag skulle vara här oftare och njuta av att ta del av den trädgårdskunskap som många medlemmar här besitter. /Mimmi Men Mimmi du kan ju välja i vilka avdelningar du vill söka så det kan väl inte var ett problem. Hoppa över småprat ej trädgårdrelaterat så är det fixat.
Anki på Öland
04-07-2005, 23:05
Klart det skall vara kvar! Det är ju trevligt härinne för det mesta! Anki
CITAT (MimE @ 04-07-2005, 19:15) CITAT (Pirum @ 04-07-2005, 15:31) ... Som nämnts tidigare, om forumet ENBART handlade om trädgård skulle även de rena trädgårdsavdelningarna besökas av färre personer. ... Jag tror inte det stämmer. Vi är flera odlingsintresserade som tröttnat att största delen av de ämnen man får upp när man listar "aktiva diskussioner" rör Småprat. Detta gör att man tröttnar att leta sig fram till de ämnen som berör trädgårdsdiskussioner. Åtminstone jag skulle vara här oftare och njuta av att ta del av den trädgårdskunskap som många medlemmar här besitter. Och till er som "snokar" vill jag tala om att de allra flesta av mina egna Småpratsinlägg härrör sig från tiden då Småprat till största delen handlade om saker som åtminstone var närrelaterade till odling. /Mimmi Fast för mig stämmer det. Som jag skrev tidigare så hade jag inte alls besökt Odla så ofta om det inte vore för Småprat. Först när Småprat kom blev jag riktigt aktiv på Odla. Förut gick jag bara in och kollade om det var något speciellt jag undrade över. Kanske en gång i månaden. Nu är jag inne varje dag. Och när jag ändå är inne i småprat så går jag även in i de andra avdelningarna.
Sulawesii
05-07-2005, 08:06
CITAT (Inga från Närke @ 04-07-2005, 22:57) Men jag tror nog att småprat trädgårdsrelaterat är lite lugnare nu när de som vill tjafsa på-mot-om något gör det i det andra småpratet eller vad tycker ni. Ja, om Småprat togs bort, skulle nog mycket ej trädgårdsrelaterat hamna i Småprat om trädgård. Det är ju bara att tänka på hur det var innan Småprat i största allmänhet skapades....
Visst ska småprat vara kvar! Och inte är det ju bara tjafs här heller, ibland hittar man riktigt intressanta diskussioner.
olsson a
05-07-2005, 12:43
Naturligtvis vill jag ha småprat kvar även om jag inte varit med så länge
CITAT (Inga från Närke @ 04-07-2005, 23:05) CITAT (MimE @ 04-07-2005, 19:15) Vi är flera odlingsintresserade som tröttnat att största delen av de ämnen man får upp när man listar "aktiva diskussioner" rör Småprat. Detta gör att man tröttnar att leta sig fram till de ämnen som berör trädgårdsdiskussioner. Åtminstone jag skulle vara här oftare och njuta av att ta del av den trädgårdskunskap som många medlemmar här besitter. /Mimmi Men Mimmi du kan ju välja i vilka avdelningar du vill söka så det kan väl inte var ett problem. Hoppa över småprat ej trädgårdrelaterat så är det fixat. Jag vore jättetacksam om jag kunde få en beskrivning hur jag exkluderar "Småprat" ur "Aktiva diskussioner"-funktionen.
Ja, självklart ska denna avdelning vara kvar, åtminståne över sommaren! Nu är det ju bara repris efter repris på TV men här är det nya rykande färska avsnitt av "Odlas Dokusåpa" varenda dag!! I bland är det till och med "förnedrings-TV" och då vill jag inte missa ett enda avsnitt! Glad Sommar från Snakis (som enligt vissa har flera nicks på forumet, synd att jag inte vet vilka, det vore kul och läsa vad "jag" har skrivit!!!)
CITAT Jag vore jättetacksam om jag kunde få en beskrivning hur jag exkluderar "Småprat" ur "Aktiva diskussioner"-funktionen. Jag tror inte att du kan välja bort den i kontrollpanelen, utan det är nog så att när du får upp listan över aktiva diskussioner så får du hoppa över dom som finns i småprat. Det syns ju ganska tydligt på översikten som kommer upp vilka avdelningar diskussionerna ligger. Jag känner mig ganska övertygad (efter tidigare erfarenheter) att även dom som endast är intresserad av odling och trädgård i det långa loppet också tjänar på att dom som vill och har lust får prata om vardagssaker utanför huvudintresset. Besöksfrekvensen på forumet skulle gå ner ordentligt om den avdelningen försvann. Och det skulle ju ingen vinna nåt på.
krellus
05-07-2005, 13:58
Såklart att småprat ska vara kvar...
CITAT (AnitaGg @ 05-07-2005, 14:50) CITAT Jag vore jättetacksam om jag kunde få en beskrivning hur jag exkluderar "Småprat" ur "Aktiva diskussioner"-funktionen.
Jag tror inte att du kan välja bort den i kontrollpanelen, utan det är nog så att när du får upp listan över aktiva diskussioner så får du hoppa över dom som finns i småprat. Det syns ju ganska tydligt på översikten som kommer upp vilka avdelningar diskussionerna ligger. ... Det trista är när vartannat inlägg i listan ligger i "Småprat". Det innebär att istället för 3 sidor med nya trädgårdsrelaterade saker så är det 6 sidor att bläddra igenom. Egentligen missunnar jag ingen "Småprat" (trots att jag röstat för att det ska bort  ). Jag vill bara på ett smidigt sätt komma åt trädgårdsfrågorna utan att av misstag hamna mitt i ett 3:e världskrig. Sen kan jag för mitt liv inte begripa varför man "hänger" på ett Odla-forum om man inte är intresserad av växter...
Bettson
05-07-2005, 15:53
Nu talar du nog om historisk historik MimE. Jag var nyss ute och räknade. Utav 131 aktuella trådar i dag var 26 ifrån småprat. Vid normal användning av småprat som de flesta av oss gör stör det inte så särskilt mycket. I princip en sida.Det är ju skillnad på om någon lägger inlägg i varenda tråd varje dag. Då kan jag förstå irritationen. Sedan varför man registrerar sig på ett trädgårdfora utan att skriva i resten. Jag kan bara svara för min egen del. Jag började i växtavdelningen och var från början väldigt försiktig. Väldans korrekt och lite tråkig. Med tiden så tinade jag upp och jag upplevde att jag fick vänner här. Så var det någon liten storm och någon som tog ton. Jag blev åthutad att bara verkligt kunniga borde svara på växtfrågor, så då slutade jag med det. Konstigt nog så har jag en högskoleutbildning i mark-kemi och agrar växtodling men.....det var visst inte tillräckligt. Så fortsatte jag med att bara fråga och då var det fel tråd och åthutning att man kunde söka i gamla trådar. Då slutade jag att fråga. Fortfarande upplever jag att jag har vänner här. Forat är för min del lite av arbetskompisar som inte sitter i samma rum som jag gör. Jag har min arbetsplats hemma och när man tar en fika eller har en annan paus så tittar jag in och kikar lite. Ibland känner jag att jag behöver lite uppmuntran, ibland hoppas jag att jag lyckas muntra upp någon annan Jag tycker att jag känner många personer härinne. Just känner dom som personer, inte som namn, ort, ålder, utbildning, bostad, status. Lite ledsamt tycker jag det var just vid delningen av forat. Visst tycker jag det är praktiskt bra men.......Många uttrycker sig som att det är så skönt att "bli av med dom där andra". Känner mig genast lite träffad. Ok då var det fritt fram att prata om annat i småprat, men nu återkommer attackerna. Småprat tar för stor plats. Var och varannan dag kommer åthutning om att inte starta nya trådar. Det förtar glädjen en del faktiskt. Egentligen tycker jag det är admins sak att bestämma. Själv skulle jag inte vilja gå ut och leka ordningsman för sådana saker. Som sagt från början var det trädgårsintresset men sen.......
Bettson
05-07-2005, 16:17
Kan väl tillägga också att jag gärna vill fortsätta prata med mina gamla vänner som jag pratat med i flera år. Jag vill också gärna ha nya vänner. Och kanske jag fyller någon liten funktion trots att jag "hänger" på en trädgårdssida och numera inte pratar trädgård.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|