Full version: Ska jag gödsla nu?
Tusensköna
Min trädgård är nu inne på sin andra sommar och en del växer på bra, annat får kämpa lite mer. I våras (maj) gödslade jag det mesta med kogödsel. Ska jag gödsla fler gånger eller är det meningslöst? Och hur är det med vattning av träd och buskar, behövs det? Min rosenhagtorn ser lite trött ut, kanske skulle det må bra av lite gödsel och vatten? Likaså mitt lilla svartplommon. Mina tre Schneewitten (visst heter rosen så?) fick något angrepp av fluglarver eller vad det nu var, men börjar hämta sig. Dock är de fortfarande ganska små, fast det tar väl några år innan de har utvecklat sitt rotsystem så pass att det blir en större buske?

Ojoj, många frågor...Hoppas någon orkar svara på något iallafall! Är man novis så är man!

/Tusensköna
rolleyes.gif
Åsa, mälardalen zon 2
Vatten kan växterna behöva ifall det är dåligt med nederbörd + varmt och soligt. Om du bor i södra sverige kan du slänga på en giva gödning till nu i år men bor du längre norrut så ska du nog inte gödsla fleråriga växter med så mycket kväve efter midsommar för då kan det ibland bli svårt för en del att mogna av inför vintern.

Det tar ett par år för rosor att bli stora släng på rejält med kogödsel även nästa vår och ge dem några rejäla rotblötor på våren då brukar de snabbare komma igång.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon