Full version: Gurkorna försvann
Eca
Har fina plantor och en hel del gurkor. Så på bara ett par dagar då jag inte kollat så noga har de småsmå gurkorna och gurkämnena bara förtvinat. De större är fina men jag får inga fler än de som redan vuxit sig starka. Vad kan ha hänt???

sad.gif
Åsa, mälardalen zon 2
Oftast så brukar inte alla gurkämnen bli gurkor har du redan större gurkor som hänger på plantan så går energin till att låta dem växa, plantans kraft räcker ofta inte till alla fruktämnen så plantan gör en egen "kartgallring". Det kommer att komma nya fruktämnen och mera gurkor vartefter du skördar.
Eca
Tack snälla. Jag hoppas verkligen att du har rätt även om jag är tveksam. De har liksom skrumpnat ihop. Även de som är 6-7 cm långa. Men skam den som ger sig. På't igen nästa år i så fall. Vore bara bra att veta om jag kunde förebygga på nåt vis.

rolleyes.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon