Igår grävde jag om i komposten. Först såg jag en riktigt fet daggmask. "Härligt!, tänkte jag. Här blir det mylla." Grävde lite till och plötsligt var där ett jättestort huvud, åtminstone jättestort för att tillhöra något levande som man förväntar sig att se i en komposten.
Efter ett chockartat skrik från mig (ja,jag är väl lite harig) vågade jag närmare utforska vad det var. Det var ingen jättelik daggmask, ingen jättesnigel-utan en kopparorm. Så småningom ringlade den kopparglänsande kroppen lugnt tillbaka ner i djupet, märkbart oberörd av mitt ångestskrik.
Jag vet att kopparormar är ofarliga och tänkte först att "jaha, det var ju ganska festligt att en kopparorm bor i komposten"-tills jag läste i en gammal djurbok att de lever av daggmask! Kan tänka sig att den mår gott i min kompost, den slyngeln. I och för sig äter de tydligen också myror, som jag gärna slipper i komposten.
Ja, vad ska man göra? Acceptera ekologin eller kan man ta till något knep på omordisk väg för att bli av med en kopparödla i komposten?
För övrigt skulle jag gärna vilja ha små, söta igelkottar i min trädgård. De är så välkomna men de har tyvärr lyst med sin frånvaro.