Karin zon 6
Blev glad en dag för att jag upptäckte att en del av det jag trodde var knölklockor visade sig vara toppklockor. :-)

Toppklocka


Sedan vill jag gärna visa min lila akleja:

Lila akleja


Jag passar dessutom på att fråga om det finns någon som vet vad den lilla spretiga rosa blomman heter som växer i min gräsmatta?

Vad heter den rosa blomman?
Karin zon 6
Det blev visst något fel med den rosa blomman, här kommer den förhoppningsvis igen:

Vad heter den rosa blomman?
Ina
Kan det vara gökblomster, Lychnis flos-cuculi?

Bildsök på gökblomster.

Virtuella floran - artbeskrivning på gökblomster.
Karin zon 6
Visst är det gökblomster. smile.gif Tack! Ni är en outsinlig källa till kunskap här på forumet. Speciellt för en novis som jag.

Nu återstår bara frågan hur den har hamnat i min gräsmatta...
Ina
Dom är fina! wub.gif

Med tanke på vad som står i den virtuella floran, att den är lite ovanligare norröver, så kanske du ska låta den få en egen rabatt! smile.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon