CITAT (Anne R @ 22-07-2005, 19:49)
hmmm... hur
gör ni för att få fiskarna tama? Jag har kämpat med det i två säsonger nu, men dom bara vägrar att komma fram när dom ser en. Äter inte ens förrän man backat bort från dammkanten.

Har verkligen försökt med allt. Stått still i en halvtimme för att se om dom vågar sig nära ytan, men nej. Att plaska i vattenytan gör dem hysteriska och de simmar så långt bort som möjligt. Så fort man backar bort kommer dom fegisarna.
Exakt så har det varit hos oss fram till i år, då hade vi från islossningen fram tills växterna kom igång med lite skydd ett nät spänt över dammen. Vi har nämligen blivit av med fisk förr om åren och vi såg en katt sitta och fiska i fjol. Men jag tror det är mest fåglarna som skrämt dom. I år är dem så gott som handtama, både schubunki och karpar.