Ludvig Johansson
Hej alla

Jag skriver på en bok om odling av exotiska och udda växter i Sverige och norden. För att få en så bra bild som möjligt av vad som är möjligt att odla så har jag satt ihop en enkät. Du kan genom att fylla i enkäten medverka till att vidga synen på vad som går att odla i Sverige.

Ytterligare info finns i enkäten.

Jag skulle vara mycket tacksam om så många som möjligt kunde besvara frågorna. Bland inkomna bidrag som inkommer innan 1 sept 2005 kommer jag att lotta ut 5 böcker (i handeln jan 2007).

Öppna bifogad länk, spara ned enkat.txt, fyll i och skicka till ludvig.johansson@passagen.se. Skicka inga andra filer då mitt lilla epostkonto då garanterat kommer att bli överfull på kort tid.

Med vänlig hälsning
Ludvig

ps
Synpunkter på enkäten är också välkomna.
ds
Exotenkät
Hannele
Spänannde, hoppas du berättar, när boken är färdig.
Men vad är exotisk växt?
Lingon på vårt berg tycker jag är exotiskt.
Vårt variegerade tulpanträd kan väl inte vara så exotosk, eftersom den ändå finns att köpa?
Ludvig Johansson
Bra fråga. Jag tänkte egentligen ha två utgångspunkter:
1 Växter som uppfattas som annorlunda eller sydländska av de flesta i Sverige
2 Växter som enligt folkhävd inte växer i en viss zon

Exempel på det första: Bananer, palmer, trädormbunkar
Exempel på det andra: Fikon, Persika, Valnöt

Sedan finns det en massa växter som ser kula ut eller borde odlas mer och de får också vara med. Det är absolut en fördel om man kan få tag på växterna via vanliga plantskolor, men vissa är så klart lite svårare.

Tulpanträd tycker jag om och eftersom det finns fina exemplar i zon 3/4 så borde fler få upp ögonen för det.
andreas i uppsala
behöver jag medverka i enkäten nu när du vet och har bilder på mina växter?
Ludvig Johansson
Hej och tack

Det behöver du inte göra. Tack återigen för hjälpen också.
Ludvig Johansson
Jag hade angett fel epostadress.

ludvig.johansson@passagen.se

ska det vara.

Typiskt, som om det inte räckte med det dåliga vädret...
Ludvig Johansson
Snart går tiden ut för enkäten. Chanserna att få en bok är just nu utmärkta. Sista dag är 1 september, därefter koras vinnarna.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon