Vad du än gör, köp ingen Renault Mégane kombi i alla fall, hahaha

Som tur var hade vi en månads garanti eftersom vi köpte på bilhandlare men vi skulle aldrig köpa en sån begagnad av en privatperson.
Reparationerna de har fått göra hittills (ny kamrem, nytt avgassystem, nytt hjullager, ena elhissmotorn bytt) har nog gått på ca 10.000 så bilfirman som sålde den har knappast gjort nån vinst på den bilen.
Dessutom är färddatorn fortfarande trasig och den skulle kosta 7.000 att fixa men det fick inte han på verkstaden besluta om så vi får väl se hur det blir med det.
Fast nu håller den förhoppningsvis ett tag i alla fall men hade vi köpt den av en privatperson så hade vi fått pröjsa allt själv.
Hur som helst, summa sumarum av det hela är att vilken bil du än köper så blir du blåst! Se bara till att kolla vad ev. service kostar, att det finns billiga reservdelar till den osv. för där kan man hamna i en riktig pengafälla annars.
Lycka till!