Full version: höst
dammkillen
det känns lite jobbigt att trädgårdssäsongen är över, snart är marken ishård och man kan inte plantera något, då känns det som att man får lägga ner trädgård helt och hållet så det är lite sorg och vemod. jag blir faktiskt ledsen när jag går in på forumet för att det påminner mig om att trädgårdssäsongen är över för den här gången. äh, det är lite jobbigt ett tag nu men det går över när man får släppa taget om det sedan när det blir lite mera slutgiltigt, is i marken och första snön. men det är faktiskt en period som är jobbig nu, en övergångsperiod. håller på funderar på andra intressen att ägna mig åt, sen kanske jag ska ta bort forumet som startsida så man inte påminns så mycket om trädgård när den långa vintern tar över, så det är lite separationsolycka man känner, man får väl försöka gråta ut lite
Anki V
Det är inte alls över. Det vi har framför oss är bara en liten tid till återhämtning.

Snart ska vi börja planera nyanskaffningar inför nästa år. Vilka växter passar ihop, vilka perenner ska flyttas och var för att göra sig bäst. Vi måste fundera på hur ogräsbekämpningen ska utföras effektivast och med minsta möjlig möda. Vilka nya projekt ska påbörjas, dammen ska ritas upp och planeras osv.

Snart är det december/januari och då måste vi börja tänka på frösådd och ett, tu, tre så är det vår igen och då börjar det hela om.

Bästa stället att få råd och hitta likasinnade att ventilera sina funderinga hos är väl på Odla.nu, så ta inte bort startsidan.

Ha det..../Anki
mulle
Dessutom kan hösten bli varm och lång och fin och grön ända fram till jul om det vill sig väl!
Mulle
Milex
Nä trädgårdssäsongen är inte över. I alla fall inte enligt dagens Aftenposten.
Se här Hagevåren starter nå . biggrin.gif
Gillan
CITAT (Anki V @ 12-09-2005, 20:06)
Det är inte alls över. Det vi har framför oss är bara en liten tid till återhämtning.

Snart ska vi börja planera nyanskaffningar inför nästa år. Vilka växter passar ihop, vilka perenner ska flyttas och var för att göra sig bäst. Vi måste fundera på hur ogräsbekämpningen ska utföras effektivast och med minsta möjlig möda. Vilka nya projekt ska påbörjas, dammen ska ritas upp och planeras osv.

Snart är det december/januari och då måste vi börja tänka på frösådd och ett, tu, tre så är det vår igen och då börjar det hela om.

Bästa stället att få råd och hitta likasinnade att ventilera sina funderinga hos är väl på Odla.nu, så ta inte bort startsidan.

Ha det..../Anki

Det är ju precis så det är.Kan inte göra anat än
hålla med tongue.gif
AnnammA
Nejnejnej! sleep.gif
Inte här i Skåne, iallafall! Det är nu allting står som vackrast:fjärilsbuske i blom, och man kan planera och plantera rolleyes.gif ...
Lite kyligare sedan förra veckan är det dock(då man t o m kunde ta sig ett dopp i havet rolleyes.gif )men hösten är ju en bra trädgårdssäsong, tycker jag! smile.gif

AnnA
pisanggoreng
I Havenyts veckobrev skriver de att det är dags att så en sista omgång bladgrönsaker i växthuset nu.

Så säsongen är inte slut här i varje fall!
dammkillen
jag ska i alla fall på test ändra min startsida nu så får jag se om jag kan styra mig åt något annat håll.
Hannele
Utan höst skulle vi inte hinna läsa alla trädgårdsböcker, trädgårdstidningar (gratis på biblioteket), gå på trädgårdskurser, gå på trädgårdsmöten, se några trädgårdsfilmer, sortera trädgårdsbilder, planera egen trädgård, träffa trädgårdavänner och prata om sommaren som varit och planera sommaren som kommer..
AnnammA
---dansa bland löven och höra det härliga lövfraset... rolleyes.gif tongue.gif wub.gif rolleyes.gif biggrin.gif

AnnA
fruberglund
Ska ju plantera lökar hela hösten och göra höststädningen, sen i november får ju jag fullt upp i alla fall biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
dammkillen
nu har jag kommit på det, jag ska slänga bort mitt lösenord så jag inte kan logga in, som ett första steg, liksom tvinga sig, avvänja sig liksom.

så det här blir det sista ni ser av mig här någonsin. hejdå
Pirum
Det är ju nu det godaste börjar : att äta alla äpplen, päron, morötter, etc smile.gif Potatisen har väl de flesta tagit upp (?) men även den kan man ju festa på lång tid framöver. Varje gång man äter ett äpple så äter man en liten bit av sommar. Tyvärr har våra "lagringssorter" (Ribston, Ingrid Marie, Cox Orange) inte gått så bra i år, men kanske får man några Åkerö att ha fram till jul.

Nej, trädgårdssäsongen är INTE över smile.gif
renate
Håller med alla här,trädgårdssäsongen är inte över än,jag ska snygga till trädgården så den är trevligt att titta på även på vintern.Sedan blir mina skogspromenader med hunden lite längre när arbetet i trädgården avta.Jag är en utemänniska,även på hösten och vintern.Det finns alltid något att hitta på,läser tex här på odla eller böcker,bara pratar med alla trädgårdstokar här.
jag ska behåller odla som starsida.
tongue.gif smile.gif wub.gif laugh.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon