Full version: Prydnadsgräs
Em_I_Am
Hej!

Ännu en fråga från frågvisa mig tongue.gif

Jag köpte prydnadsgräs i somras som jag haft i samplanteringar. Vet inte ens vad dem heter men dem är vanliga. Dem är ganska låga. Har gul- o grön randiga "blad" och dem växsättet är som om grästet sitter som en solfjäder... Svårt att veta utan foto jag vet unsure.gif

Jag antar att dem inte klarar vintern men undrar om dem går att ha som krukväxter inne istället. Är det lönt att ens försöka?
Helen i Piteå Zon 5
Kan tyvärr inte komma på just nu vad du menar för gräs, men det är ju bara att pröva. Låt gräset vara nerplanterad i en rabatt, det kan ju övervintra. Har gräset blommat kan du ju ta frön och fröså fler till våren. rolleyes.gif / Helen
Em_I_Am
Hmm jaa det är klart. Hade bara varit så snyggt att ha i en svart kruka inomhus... Men det har kanske bättre chanser ute. Det har inte blommat så några fröer kan jag inte ta tyvärr.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon